avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie



Buna ziua! V-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt cadru didactic. In toamna a inceput un conflict intre mine si directoare pentru niste abuzuri ale acesteia in cadrul scolii. De atunci tot urmareste sa se razbune. Acum a reusit sa influenteze o mamica pt a-mi face o reclamatie scrisa. Mi-a aratat reclamatia, dar nu am citit-o in intregime deoarece m-a chemat in timpul orei si copiii erau nesupravegheati si pentru ca a zis ca-mi va da o copie pentru ca astazi sa-mi spuna ca nu poate face acest lucru deoarece asa i-au spus de la inspectorat, ca nu are voie.
Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la o astfel de copie si ce as putea face in aceasta situatie.
Conflictul inceput cu directoarea s-a accentuat in special cand am facut sesizare ca noua constructie realizata la etaj, deasupra clasei mele, pune in pericol viata mea si a elevilor mei. Este o constructie fara proiect , fapt pt care ea si constructorul au primit amenda, In acelasi timp barnele care intra in structura de rezistenta sunt foarte subrede , rare si strambe. Deoarece lucrarea a fost foarte prost facuta apa de ploaie acumulata la etaj a inundat sala mea de clasa ducand la deteriorarea parchetului din lemn. Din cauza mucegaiului produs , nu se putea sta in clasa si multe mamici au insistat sa ne mutam intr-o alta clasa deoarece copiii s/au imbolnavit.. Am facut lucrul acesta chiar daca acea sala de clasa a fost intretinuta prin cheltuiala si munca parintilor si chiar a mea. De cand s-au facut expertiza si chipurile, anumite imbunatatiri realizate de Primarie,, lucrarile au stagnat, insa lucrul directoarei este acum sa scape de mine.
Va rog sa-mi dati un sfat ce as putea sa fac in aceasta situatie. Va multumesc.
daca nu sunteti cercetata de catre Inspectorat nu aveti de ce sa faceti ceva. este posibil ca plingerea sa nu fie depusa.

insa, daca copii sunt in pericol privind sanatatea lr va recomand sa sesizati inspectoratul deoarece pasivitatea dvs nu va apara daca un copil va pati ceva din cauza constructiei la acre faceti referire. Inspectoratul ptr constructii nu are atributii cu privire la protectia elevilor, sesizati inspectoratul scolar.
matahachiro a scris:

daca nu sunteti cercetata de catre Inspectorat nu aveti de ce sa faceti ceva. este posibil ca plingerea sa nu fie depusa.

insa, daca copii sunt in pericol privind sanatatea lr va recomand sa sesizati inspectoratul deoarece pasivitatea dvs nu va apara daca un copil va pati ceva din cauza constructiei la acre faceti referire. Inspectoratul ptr constructii nu are atributii cu privire la protectia elevilor, sesizati inspectoratul scolar.

Acum sunt cu elevii mei intr-o alta sala de clasa (datorita scaderii nr de elevi au ramas doua sali libere) . Nu stiu daca adresandu-ma inspectoratului sa nu mi se raspunda ca acea sala nu mai este responsabilitatea mea, desi , dupa amiaza invata elevii de gimnaziu (directoarea a avut grija ca sa mute de acolo pe fostii mei chiar daca si parintii acestora, in urma cu 4 ani suportasera cheltuieli importante pentru realizarea unor picturi pe pereti cu scene din povesti care se studiaza la clasa). Este o situatie delicata: directoarea le-a explicat elevilor si noua cadrelor didactice ca s-a facut aceasta mutare pentru a-i pedepsi si supraveghea pe elevii care actualmente invata in fosta mea sala de clasa si ca astfel le face un bine celor care invatau acolo inainte.
La ce se refera reclamatia?
elena138 a scris:

La ce se refera reclamatia?


Nu am citit-o in intregime deoarece fiind chemata din timpul orei, am citit doar putin din ea deoarece directoarea mi-a zis ca-mi va da o copie xerox, chiar facuse una pe care a distrus-o spunand ca nu stie sa copieze si partea de pe verso, dar mi-a promis ca-mi va da una. Cand, dupa doua zile i-am cerut copia mi-a raspuns ca a intrebat la inspectorat si i s-a spus ca nu are voie sa-mi dea copie.
Din ce am putut citi si retine din continutul reclamatiei eram acuzata ca intarzii la ore si chiar ca nu-mi fac orele, ca tin copiii cateva minute peste program, ca las copiii nesupravegheati , ca nu fac anumite ore (cunoasterea mediului, religie). Restul nu l-am citit , doar finalul ca cere sa fie luate masuri , dar nu financiare. Directoarea mi-a zis atunci ca tatal copilului ar fi zis ca le dau exercitii gresite la matematica sau ca le rezolv in mod gresit. Reclamatia este insa facuta de mama copilului si nu de tata si nu mai apare si acest lucru scris, din ce mi-a zis mie directoarea. Aparent motivul reclamatiei este ca saptamana trecuta am avut ceva probleme si am rugat doua colege sa/mi tina locul. Pe ultima dintre ele am anuntat-o in timp scurt (cam pe la 9,30 ca sa vina la ora 10) , primele doua ore le-am facut eu. Colega a ajuns cu maxim 10 minute intarziere, a facut educatie fizica cu copiii, dumneaei fiind de specialitate. S-a ocupat mai mult de fetite iar pe baieti i-a lasat sa joace fotbal, timp in care baiatul cu pricina ar fi fost se pare lovit si putin zgariat. Desi mama a venit sa-si ia copilul ca de obicei, atunci nu a reclamat nimic, ci a doua zi. Faptul ca se mai intampla sa mai ciuntesc din ultimele ore folosindu-le pentru romana si matematica este adevarat, au mai fost si situatii cand am intarziat la prima ora. Reclamatia insa este in mare parte o exagerare insa.
Astazi am avut sedinta consiliului profesoral dupa care a urmat cea a consiliului de administratie. In consiliul profesoral directoarea a adus in general probleme cum ar fi cele din reclamatie. Mi-am asumat raspunderea ca am anuntat tarziu pe colega ce a intarziat cand mi-a tinut locul, insa directoarea nu prea mi-a permis sa vorbesc, insa pe tot parcursul discutiilor, ceilalti colegi au tot afirmat ca li se pare ca se urmareste o vanatoare, ca se face o greseala incurajandu-se astfel de exagerari ale parintilor
In final, mi-am dat seama ca directoarea a influentat-o acum pe mamica respectiva pentru a ma intimida si a nu mai lua nici o pozitie fata de pericolul pe care-l prezinta noua constructie.
Pana acum acea constructie era constituita din barne si scandura pe care la exterior s-a aplicat polistiren , s-a finisat si s-a vopsit cu lavabil. Afara arata bine, dar in interior se poate observa cat de distantate sunt barnele, cat de subrede si de strambe sunt. Acum directoarea a anuntat ca se va finisa si in interior, adica se vor aplica placi de rigips. Deci pur si simplu peretele acestei constructii va fi constituita din polistiren , scandura de 2,5 cm dar chiar si aceasta crapata, apoi placa de rigips, care nu are prea mare rezistenta. Aceasta sala se doreste a fi sala de festivitati, adica o sala imensa (forma aproape patrata cu latura de 17 m) sustinuta doar de 4 barne de cam 15 cm (inainte erau 6 dar mai subtiri). Eu am poze facute aproape pt fiecare coltisor din acea constructie. Se vede clar cat de riscanta este pentru copii, dar daca va fi acoperit cu rigips nu se va mai vedea cum este constituit peretele si structura de rezistenta.
Astazi mi-am dat seama ca nu este numai razbunare ci si intimidare ca sa nu mai zic ceva sau sa impiedic realizarea lucrarilor
Imi cer scuze ca am detaliat atat de mult, dar nu stiu ce sa fac in aceasta situatie. Imi risc si locul de munca dar nici lucrurile n-ar mai trebui sa continue asa.
Directoarea este numita politic de mai putin un an , nu este dorita de ceilalti colegi, dar cei mai multi dintre acestia nu exprima direct nici pareri , nici nemultumiri. Astazi a fost prima data cand s-a exprimat ceva mai multa atitudine.
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde la mesaj.
!. de unde stie parintele ca intarziati?
2. ce competenta are parintele de afirma ca nu predati corect?
Pana aici zic sa nu va impacientati.
Acum: cand lipsiti, trebuie sa aveti suplinitor fie adus de dv., fie numit de director dintre colegii care au ferestre. Problema este ca trebuie sa aveti cerere depusa la director pentru fiecare zi/ora (traim in era hartiilor).
Sala de clasa, in care au investit parintii bani, trebuie solicitata de acestia, in scris. Daca inteleg bine, fosta serie functioneaza totusi acolo, doar dv. ati fost mutata in alta sala. Nu prea se poate face mare lucru, pentru ca directorii repartizeaza salille, in CA.
Privitor la constructia noua si periculoasa, ar trebui sesizata primaria, in primul rand de comitetul de parinti. Parerea mea este ca dv. nu incercati sa impiedicati continuarea lucrarilor, doar incercati sa-i constientizati de pericol. Comitetul de parinti si primaria, consiliul local... trebuie sa se implice,

Alte discuții în legătură

Model de contestatie pentru anularea deciziei de exmatriculare alex buzau alex buzau Buna ziua.ma pueti ajuta si pe mine cu un model de contestatie pentru anularea deciziei de exmatriculare ??sincer nu stiu ce sa mai cred .in data de 28 ... (vezi toată discuția)
Ce ar trebui sa fac Lidia trify Lidia trify Buna ziua Sunt eleva in clasa a Xii-a , am 18 ani Dimineata aceasta eram imbracata intr.un tricou lung despicat in parti Iar o doamna profesoara sa luat ... (vezi toată discuția)
Exmatriculare din cauza absențelor. ma pot întoarce la liceu? Simonel23 Simonel23 Buna ziua! In clasa a 11-a semestrul 2 Aprilie, nu m am mai dus la școala, am fost exmatriculata din cauza absențelor. Am drept de reîntoarcere. As vrea sa ... (vezi toată discuția)