avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar

Buna ziua,
Anul trecut societatea noastra a semnat un act de garantie pentru un angajat la Casa de Ajutor Reciproc al Pensionarilor.
Ulterior, am primit o instiintare ca nu s-a platit creditul si sa infiintam poprirea pe salarul respectivului.
In luna ianuarie salariatul a plecat de la noi. Am crezut ca dupa ce pleaca nu mai am nici o obligatie fata de CARP.
Azi, am aflat ca societatea trebuie sa returneze creditul doarece asa este specificat in actul de garantie.
In actul de garantie scrie in felul urmator: In caz de nerambursare a imprumutului la termen din partea numitului, consimt ca prezentul act de garantie sa cosntituie titlu executoriu pentru nerambursarea imprumutului, dimpreuna cu dobanzile sicheltuieliel de urmarire, prin prorpirea salariului sau al pensiei mele, ori prin sechestrarea bunurilor mele mobile sau imobile fara a fi necesar vreun act jurisdictional. Prezentul act se complecteaza cu prevederile art. 1652 - 1684 din Codul Civil privind Fidejusiunea ( cautiunea).
Ce pot sa fac?


Cel mai recent răspuns: godot , utilizator 17:16, 5 Aprilie 2011
sa inteleg ca aceasta clauza vi se aplica dvs?
Eu din ce inteleg i se aplica debitorului -
poprirea salariului sau a pensiei mele ori... bunuri mobile/imobile....

Societatea dvs nu are pensie sau salariu....as zice eu ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Praprire salar eva1212 eva1212 Firma a semnat un act de garantie pentru un angajat. Nu s-a platit crditul si am recurs la proprirea unei parti din salar. Angajatul si-a dat demisia si a ... (vezi toată discuția)
Garantul fidejusor si insolventa florindbro florindbro Poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema: am contractat o linie de credit la o banca pentru firma la care sunt administrator si am garantat imprumutul ... (vezi toată discuția)
Fidejusori getuta getuta Buna seara . Pot fi numita fidejusor daca nu am domiciliul in teritoriul jurisdictional al tribunalului judetean la care trebuie sa se dea obligatia ? (vezi toată discuția)