Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salar
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salar

Buna ziua,
Anul trecut societatea noastra a semnat un act de garantie pentru un angajat la Casa de Ajutor Reciproc al Pensionarilor.
Ulterior, am primit o instiintare ca nu s-a platit creditul si sa infiintam poprirea pe salarul respectivului.
In luna ianuarie salariatul a plecat de la noi. Am crezut ca dupa ce pleaca nu mai am nici o obligatie fata de CARP.
Azi, am aflat ca societatea trebuie sa returneze creditul doarece asa este specificat in actul de garantie.
In actul de garantie scrie in felul urmator: In caz de nerambursare a imprumutului la termen din partea numitului, consimt ca prezentul act de garantie sa cosntituie titlu executoriu pentru nerambursarea imprumutului, dimpreuna cu dobanzile sicheltuieliel de urmarire, prin prorpirea salariului sau al pensiei mele, ori prin sechestrarea bunurilor mele mobile sau imobile fara a fi necesar vreun act jurisdictional. Prezentul act se complecteaza cu prevederile art. 1652 - 1684 din Codul Civil privind Fidejusiunea ( cautiunea).
Ce pot sa fac?

sa inteleg ca aceasta clauza vi se aplica dvs?
Eu din ce inteleg i se aplica debitorului -
poprirea salariului sau a pensiei mele ori... bunuri mobile/imobile....

Societatea dvs nu are pensie sau salariu....as zice eu ....