Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Praprire salar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Praprire salar

Firma a semnat un act de garantie pentru un angajat. Nu s-a platit crditul si am recurs la proprirea unei parti din salar. Angajatul si-a dat demisia si a plecat sa lucreze altundeva. Acuma am fost sunata ca terbuie sa plateasca irma pe mai departe retinerea sau ma v-or xecuta silit, deoarece asa este prevazut in actul de garanite. Ce pot sa fac?
Verificati la Adm financiara daca persoana s-a angajat in alta parte si trimiteti poprirea la noul loc de munca.Daca nu lucreaza sunteti buni de plata.Sunteti giranti asa ca veti plati dupa care va veti putea indrepta iompotriva debitorului cu o actiune in regres.Urmariti si ce alte venituri ar avea.
Buna ziua !
In masura in care nu mai este salariatul dvs. nu mai puteti da curs (pt ca este imposibil) executarii silite prin proprirea veniturilor salariale ale salariatului respectiv. Ce scrie (exact) in acea "garantie" semnata de firma ?
Scrie in felul urmator: In caz de nerambursare a imprumutului la termen din partea numitului, consimt ca prezentul act de garantie sa cosntituie titlu executoriu pentru nerambursarea imprumutului, dimpreuna cu dobanzile sicheltuieliel de urmarire, prin prorpirea salariului sau al pensiei mele, ori prin sechestrarea bunurilor mele mobile sau imobile fara a fi necesar vreun act jurisdictional. Prezentul act se complecteaza cu prevederile art. 1652 - 1684 din Codul Civil privind Fidejusiunea ( cautiunea).