Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributie catre casa de sanatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributie catre casa de sanatate

Buna seara,
In luna iunie 2010, din cauza unor grave probleme de sanatate , am fost nevoit sa ma pensionez. La plecarea din unitatea bancara unde am lucrat , mi s-au acordat salarii compensatorii. Am fost informat ca mi s-a virat contributia catre casa de sanatate (cat si impozitul si celelalte contributii) , pentru o perioada de 18 luni (ar fi , dec. 2011).In momentul de fata mi se opresc cei 5 % din pensie . Va rog sa-mi spuneti daca e normal, si daca ; nu , catre cine sa ma adresez ?
Va multumesc...
nelu_63 a scris:
Am fost informat ca mi s-a virat contributia catre casa de sanatate (cat si impozitul si celelalte contributii) , pentru o perioada de 18 luni (ar fi , dec. 2011).

Sunteti pensionar din iunie 2010, fostul angajator nu poate sa vireze impozit, CAS si CASS pentru un pensionar. Probabil ca impozitul si toate contributiile au fost virate atunci cand vi s-au platit salariile compensatorii.

In prezent CASS se retine in baza OUG nr. 107/2010 care a modificat Legea nr. 95/2006.
Va multumesc pt. atentia acordata, poate nu am fost prea explicit, "sunt pensionat pe caz de boala" .In momentul primirii salariilor compensatorii o parte din suma oprita s-a justificat ca fiind contributie la sanatate si somaj .Asadar au fost retineri ca si salariat pe o perioada de un an si jumatate, iar acum mi se opresc bani ca si pensionar .....pentru,,,ce ? Pentru aceeasi sanatate ... in aceeasi perioada.
va multumesc,
Eu am inteles mesajul dvs.

Faptul ca vi s-au platit 18 salarii compensatorii nu inseamna ca, timp de 18 luni de la data platii acestora, dvs. mai aveti calitatea de salariat.

Acum aveti calitatea de pensionar de invaliditate, calitate care, in functie de gradul de invaliditate, poate fi incompatibila cu o eventuala viitoare calitate de salariat.
Gabriela Pintea, Consilier juridic