Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitarea creantelor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitarea creantelor

In urma pensionarii am obtinut in instanta o suma datorata de institutia de unde m-am pensionat. Ce taxe si impozite ar trebui sa se retina din aceasta suma avand in vedere ca sunt la pensie din anul 2010 ?.
Va multumesc.
Depinde ce reprezinta suma respectiva. Daca reprezinta diferente de salarii, atunci trebuie platit tot ce vi se retinea din salar: impozit, CAS, CASS.
Stopajul facut de firma in momentul in care va face plata drepturilor cu titlul de drepturi salariale ar trebui sa fie mai putin cu contributia la fondul de somaj ,atat pentru asigurat cat si pentru angajator .n* Legea nr. 76/2002 art. 18 alin. (2) lit. a), * ratiunea sta in faptul ca persoanele care au calitatea de pensionari nu datoreaza contributia pentru somaj nici pentru venitul din pensie, si nici pentru veniturile obtinute pe baza de contract de munca si/sau din alte surse, si este aceea ca acestia nu mai pot avea calitatea de somer€, restul - impozit pe venit 16%,sanatate 5,2% , contrib asig soc 10,5 % vor fi retinute .
Carmen Jurubita, Contabil