Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj impartire datorii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj impartire datorii

Buna ziua
Este adevarat ca se pot imparti dupa divort si datoriile?Singurul lucru ce este de impartit sunt ratele la banci care sunt pe numele meu le-am platit doar eu dar s-au cheltuit sa zicem impreuna.Este adevarat ca pot face partaj si sa trec jumate din credite pe numele lui?
Multumesc
la partaj se impart bunuri comune ale sotilor. daca pt achizitionare acestor bunuri se imprumuta bani de la banca sau de la terte persoane, se impart si aceste datorii.
intrucat dvs aveti de impartit numai datorii, mi se pare mai potrivita o actiune in pretentii. aveti si un termen de prescriptie pt aceasta actiune, sa nu fi trecut 3 ani de cand hot de divort e definitiva.
va trebui insa, sa dovediti ca ati cheltuit banii in comun cu fostul sot, ca sunt datorii comune. aveti nevoie de avocat