Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se poate elibera?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se poate elibera?

o persoana privata de libertate care sufera de urmatoarele boli poate fi eliberat?
1. miopatie acuta in observatie cu tetrapareza
2.polimiozin in observatie
3.paralizie periodica hipokaliemica cu dependenta de potasiu
4.hepatita cronica
5.hernie de disc l5-s1 compresiva radiculara stanga pe fond de degenerescenta discala
daca da....ce se poate face?cum sa procedez?
Trebuie facuta expertiza de IML.
Se poate dispune intreruperea executarii pedepsei daca IML va concluziona favorabil si instanta va considera astfel.
asa cum bine a spus colegul meu, IML decide daca aceste boli pot fi tratate in sistemul sanitar intra-penitenciar sau nu. de asemenea, cereti in expertiza sa se constate daca aceste afectiuni pun in pericol viata detinutului sau se pot agrava datorita conditiilor de detentie, in special datorita hepatitei.
nu prea ma pricep la bolile descrise de dvs insa cred ca pot fi tratate in reteaua sanitara a administratiei penitenciarelor.
si daca ar fi liberat prin intrerupere tot va trebui la un moment dat sa fie rearestat pentru a-si termina pedeapsa.