Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de munca pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de munca pe perioada determinata

Firma noastra a incheiat contracte de munca pe o perioada determinata de 3 luni. Aceste contracte expira la data de 03.04.2011. Intrucat societatea noastra are un contract de prestari servicii valabil pana la 31.12.2011, prelungirea contractelor de munca ale angajatilor se poate face pana la 31.12.2011 (03.04.2011-31.12.2011)sau pe o perioada fixa de 8 luni (03.04.2011-03.12.2011)?
Va multumesc!
trebuie sa precizati in contract perioada pentru care se incheie acesta..
1. CIM pe perioada determinata se pot prelungi pana la 31.12.2011.
2. Conform Codului muncii (nemodificat) intre aceleasi parti se pot incheia cel mult 3 CIM pe perioada determinata dar numai inauntrul termenului de 24 de luni.
Catalina Lavinia a scris:

Firma noastra a incheiat contracte de munca pe o perioada determinata de 3 luni. Aceste contracte expira la data de 03.04.2011. Intrucat societatea noastra are un contract de prestari servicii valabil pana la 31.12.2011, prelungirea contractelor de munca ale angajatilor se poate face pana la 31.12.2011 (03.04.2011-31.12.2011)sau pe o perioada fixa de 8 luni (03.04.2011-03.12.2011)?
Va multumesc!

Puteti prelungi c.i.m. pana la data de 31.12.2011 ...
In cazul in care salariatul are cim perioada determinata si vreau sa transform cim in perioada nedeterminata, cum procedez?... prin act aditional sau fac un nou contract de munca? In plus as vrea sa fac aceasta transformare inainte de termenul de expirare al cim determinat ...se poate ?...
Va rog frumos un sfat.
Se poate face prin act aditional de modificare a duratei din determinata in nedeterminata.
Actul aditional poate sa-si produca efecte inainte de expirarea duratei c.i.m.