avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ce se va intampla cu tva-ul de recuperat?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ce se va intampla cu tva-ul de recuperat?

ce se va intampla cu tva-ul de recuperat? Vreau sa vand o constructie realizata pe firma. Constructia a fost receptionata anul acesta. Firma este un depozit de materiale de constructii. Cimentul si totate necesare constructiei au fost inscrise pe bonuri de consum. Practic am TVA deductibila in momentul cand au intrat in firma cimentul si celelalte materiale dar insa pentru toate aceste materiale din care s-a realizat constructia nu am TVA colectata deoarece nu le-am vandut ci le-am consumat. Din regularizarea TVA-ului rezulta TVA de recuperat.
Daca voi vinde constructia voi fi obligata de statul roman sa platesc acest TVA ?
Ce pot face? Multumesc



Cel mai recent răspuns: andrei44 , utilizator 19:22, 30 Martie 2011
constructia fiind noua trebuie vanduta cu tva, deci veti avea o suma importanta in contul 4427, tva colectata.
la sfarsitul lunii veti avea tva de plata sau de recuperat, in functie de soldurile conturilor 4426 si 4427.
In cazul in care 4427 > 4426 va trebui sa platiti. Doar daca nu cumva aveti de recuperat din lunile trecute, in acest caz faceti regularizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cati ani am pot sa vand o constructie care a fost realizata pe firma? ContSters199848 ContSters199848 deoarece impozitul pe cladire e mare, plus ca energia electrica e mai scumpa daca e pe firma, vreau sa vand constructia unei persoane fizice si eventual sa ... (vezi toată discuția)
Ce tip de tva rezulta? analici analici Buna ziua o firma platitoare de tva trimestriala avea la 31.12.2011 : 4424=1152 lei la ianuarie 4426=193 , 4427=658 , 4424=1152 la feb.4426=655 , 4427=489 ... (vezi toată discuția)