Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contabilitate-calcul TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contabilitate-calcul TVA

cum inchid TVA la sfarsit de luna?
cum adica?
ori de rambursat, ori de plata..:D
sau doriti inregistrarile contabile?
lamuriti..
Inchiderea de Tva se face astfel:

1. In cazul in care suma inscrisa ca total TVA in jurnalul de vanzari (care este inregistrata in cont 4427-TVA colectat) este mai mare decat suma inscrisa ca total in jurnalul de cumparari (inregistrata in cont 4426-TVA deductibil) ,se face urmatoarea inregistrare contabila :
4427=4426 (cu suma din cont 4426). Apoi inregistram 4423=4427 cu suma care rezulta ca TVA de plata.(suma din cont 4427 - suma din cont 4426) .
Ceea ce se intregistreaza in contul 4423 este Tva de plata.

2. In cazul in care suma inscrisa ca total TVA in jurnalul de cumparari (care este inregistrata in cont 4426 -TVA deductibil) este mai mare decat suma inscrisa ca total in jurnalul de vanzarii (inregistrata in cont 4427-TVA colectat) ,inregistrati astfel:
4427=4426 cu suma aferenta TVA colectat
Apoi inregistram TVA de recuperat (cont 4424) :
4424=4426 (diferenta intre tva deductibil si tva colectat).

La sfarsitul lunii soldurile conturilor 4426 si 4427 trebuie sa fie 0(zero). Sold la Tva poate ramane in cont 4423 ,cand rezulta TVA de plata si care se inchide in momentul platii facand urmatoarea inregistrare:
4423=5121.

Exista cazul in care la sfarsitul lunii ramane sold in contul 4424 ,ceea ce reprezinta TVA recuperat.
Gabrielle Monique a scris:

Inchiderea de Tva se face astfel:

1. In cazul in care suma inscrisa ca total TVA in jurnalul de vanzari (care este inregistrata in cont 4427-TVA colectat) este mai mare decat suma inscrisa ca total in jurnalul de cumparari (inregistrata in cont 4426-TVA deductibil) ,se face urmatoarea inregistrare contabila :
4427=4426 (cu suma din cont 4426). Apoi inregistram 4423=4427 cu suma care rezulta ca TVA de plata.(suma din cont 4427 - suma din cont 4426) .
Ceea ce se intregistreaza in contul 4423 este Tva de plata.

4427 = 4423 :)
xerxes, utilizator
Aveti perfecta dreptate @xerxes :),greseala este a mea si recunosc,nu a fost din nestiinta, ci pur si simplu din neatentie , va multumesc pentru indreptarea erorii.

:bow:
nici nu s-a pus problema de nestiinta.
de aceea am si zambit, dandu-mi seama ca din graba ati inversat contarea si s-ar putea chiar cel care a intrebat sa inregistreze asa :)