Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litigiu

buna ziua,
va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare......
In cazul unui litigiu(revendicare teren ) sterasina casei este un indiciu pentru stabilirea hotarului ? sau zidul casei?

Va multumesc !
nu, picatura streasinii sa nu cada pe terenul vecinului...in rest streasina nu e un criteriu in opinia mea
În opinia mea umilă este că nici streaşina şi nici zidul nu sunt "indicii" în stabilirea hotarului.
Hotarul se stabileşte pe baza planurilor cadastrale şi a unor expertize topografice bazate pe cf şi pe titlurile părţilor litigante, nu pe baza streaşinii proprietarilor sau a zidurilor caselor lor...:D
Dacă un proprietar îşi face streaşina imobilului ilegal nu înseamnă că proprietatea sa se întinde până la streaşină.. La fel este şi cu zidul proprietăţii... Numai după ce se stabileşte limita de hotar corectă, abia apoi se va pune în discuţie dacă una dintre părţi a respectat hotarul şi servituţile prevăzute de lege. ;)