Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantumul pensiilor de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantumul pensiilor de invaliditate

In conformitate cu noile prevederi ale legii pensiilor, in situatia incadrarii in gradul II de invaliditate al unei persoane, cuantumul pensiei respective este mai mare decat daca aceasta ar fi incadrata in gradul III de invaliditate si de ce?
Poate fi mai mare numai daca s-a acordat stagiu potential.Pentru gradul II se acorda 0,55 puncte iar pentru gradul III 0,35 puncte pe luna.
Va multumesc pentru raspuns, dar explicati-mi ce reprezinta stagiu potential.
In cazul pensiilor de invaliditate,cand nu s-a realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege,se acorda un stagiu potential ca si diferenta.

Legea 263/2010
Art. 75
(1) La stabilirea pensiei de invaliditate se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6 si stagiul de cotizare realizat pana la data acordarii pensiei de invaliditate.
Art. 98
(1) Pentru stagiul potential, acordat persoanelor in drept sa obtina o pensie de invaliditate, punctajul lunar este de:
a) 0,70 puncte pentru gradul I de invaliditate;
b) 0,55 puncte pentru gradul II de invaliditate;
c) 0,35 puncte pentru gradul III de invaliditate.