Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratia 112 ajutor va rog
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratia 112 ajutor va rog

Buna ziua
Va rog din suflet sa ma ajutati cu o problema referitoare la aceasta declaratie 112. Am o colega in prenatal toata luna si ii acord si 15% indemnizatie compensatorie minim 6 saptamani. Aceasta suma nu stiu unde ar trebui sa o scriu, deoarece nu ma lasa sa scriu venit realizat fara sa fii muncit, am incercat sa-i pun 1 ora lucrata si nu ma lasa nici asa. Ma chinui de 2 saptamani. Va rog din suflet sa ma ajutati.
Va multumesc
Buna ziua

Cunosc situatia, contractul de munca prevede o serie de drepturi pe langa salariu (prime, compensatii etc) iar pe durata CM CIM se suspenda de drept si vine intrebarea, salariatul mai beneficiaza de prevederile CIM respectiv CCM-daca exista ? Poate ne ajuta un jurist sau un specialist RU, opinia mea este ca un CIM suspendat nu produce efecte respectiv nu trebuie sa beneficieze de alte drepturi si dupa cum se observa asa au interpretat si la conceperea D112.
Daca insistati posibil sa mearga pentru cas si cass dar cu siguranta la somaj nu poate contribui fara ore lucrate, nici pana la D112 nu era posibil.