Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj de la 1 ianuarie 2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj de la 1 ianuarie 2011

Va rog sa-mi explicati si mie (mai pe intelesul tuturor) din explicatia de mai jos ce reiese ? Somajul incepand cu 1 ianuarie 2011 revine la valoarea din mai 2010 ?(adica somerii vor primi somajul in valoarea din cartea de munca -din luna mai 2010 - sau - redus cu 15% ca in decembrie 2010?
multumesc!

OUG 108/2010 (care modifica legea 76/2002) spune:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept .

Art. III

(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.
1. Eu vad doua interpretari:
- la data intrarii in vigoare a OUG 108/2010 (01.01.2011) nu mai era in vigoare Legea 118/2010, care diminuase indemnizatia de somaj. Deci veti primi cuantumul indemnizatiei de somaj fara diminuarea de 15%;
- la data de 01.01.2011 indemnizatia de somaj era cea diminuata cu 15%. Deci va ramane asa si incepand cu 01.01.2011.
2. Interpretarea corecta va fi data de ANOFM printr-o modificare a Normelor de aplicare a Legii 76/2002 care nu s-a facut pana acum.
Parerea mea este ca indemnizatia va ramane diminuata. Acesta este si "rostul" expresiei "cuantum aflat in plata" din cuprinsul OUG nr. 108/2010.

La data intrarii in vigoare a OUG nr. 108/2010 toti somerii erau in plata cu o indemnizatie de somaj in cuantum diminuat. Cu aceasta vor ramane.
Buna ziua tuturor!! am si eu o intrebare legata de somaj si de schimbarile intervenite.... In anul 2010 am beneficiat de somaj timp e 9 luni, iar apoi am gasit un loc de munca la care am lucrat 6 luni din care doar trei luni cu carte de munca. Intre timp postul s_a restructurat :(( intrebarea este daca mai pot beneficia de somaj inca o data, daca se mai adauga vechimea din domaj?

va multumesc!
georgiana_by_geo:
1. Veti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni de cotizare la somaj, dar si cu respectarea Legii 76/2002, asa cum a fost modificata de la 16.12.2010:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.

2. Perioadele in care ati fost in somaj nu sunt perioade cotizate la somaj.
3. Din datele prezentate de dvs. se para ca nu puteti beneficia acum de indemnizatie de somaj.