Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cati cenzori poate avea o asociatie de proprietari???
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cati cenzori poate avea o asociatie de proprietari???

buna ziua tuturor.
in L 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari la art. 21 alin.1este prevazut : La adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari, proprietarii vor alege, dintre cei prezenti, un comitet executiv, format din presedintele asociatiei de proprietari si un cenzor sau o comisie de cenzori .....

intrebare: care este legea care prevede numarul maxim de cenzori in cazul asociatiilor de proprietari?

Normele care guverneaza organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari nu face precizari exprese referitor la numarul cenzorilor
Adunarea generala a asociatiei de proprietari functie de numarul de apartamente,
dispune numirea unui cenzor sau a unei comisii de cenzori
multumesc pentru raspuns
se poate ca o parte din cenzori sa fie platiti si o parte sa fie onorifici adica verifica raspund pentru nereguli dar nu iau nici un ban??????
Art 33 (2) din L nr 230/2007 Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza de contract de mandat,conform hotararii adunarii generale a proprietarilor,la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli

Exista posibilitatea ca unii dintre cenzori sa accepte sa desfasore responsabilitatea benevol
da am citit si eu L 230/2007 totusi mi se pare ca ori e alba ori e neagra nu pe unu il platim si pe ailalti doar ii tragem la raspundere; nu mi se pare corect sa platesti doar o parte a comisiei. ori ii platim pe toti ori nici unul.
Este hotararea individuala a fiecarei persoane care desfasoara responsabilitatea de cenzor sau membru al comiei
Nu exista prevedere care sa oblige exercitarea responsabilitatii in cadrul asociatiei de proprietari numai in conditia incheierii de contract de mandat
Cenzorul are dreptul sa hotarasca daca desfasoara responsabilitatea primind sume financiare cu titlu de indemnizatie sau ,ca sa nu impovareze cotele de contributie la cotele lunare de intretinere ,sa accepte prestarea benevola