Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - permis suspendat pentru ca ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - permis suspendat pentru ca am trecut pe rosu

Buna ziua,
Mai jos voi prezenta scrisoarea (nu e in forma finala) ce urmeaza sa o depun la judecatorie pentru contestatie.

Subsemnatul XXX, nascut la data de XX octombrie 19XX, in localitatea Ploiesti, Judetul Prahova,
avand C.N.P XXX, domiciliat in Ploiesti, judetul Prahova, va rog sa binevoiti a-mi anula sanctiunea contraventionala si amenda judiciara in cuantum de 134 ron achitata cu chitanta XXX si punctele de penalizare prin procesul-verbal ,seria C.C.,nr.X/30.03.2011, ora 17.00, pentru urmatoarele motive:
In fapt: In data de 30.03.2011, ma deplasam cu masina proprietatea firmei la care lucrez avand numarul de inmatriculare B XX XXX. La semaforul din intersectia Bdl. Carol I cu Str. Mihail Kogalniceanu, pe sensul de mers Peco catre Poiana Campina ,Localitatea Campina, eram prima masina oprita la semaforul electric, care indica culoarea rosie. La scurt timp am fost claxonat de masina din spate, pentru a ma avertiza ca semaforul a schimbat culoarea din rosu in verde. Uitandu-ma la semafor, am vazut ca acesta se afla pe culoarea verde, procedand la traversarea intersectiei. Am continuat deplasarea incet, cautand un anumit magazin, ajungand in urmatoarea intersectie unde semaforul indica culoarea rosie. Asteptand in coloana la semafor, autoturismul Logan MCV ce apartine Serviciului Politiei Rutiere, a oprit in stanga mea claxonandu-ma, neavand in functiune semnalele acostice si luminoase. Mi-am indreptat privirea in directia claxonului, unde conducatorul autoturismului, agent Ciprian XXX, mi-a facut semn sa opresc pe dreapta. Am procedat la indrumarile agentului, oprind pe partea dreapta a drumului in intersectia Bdl. Carol I cu str. Calea Doftanei si Bld. Culturii, unde agentul de politie a venit la masina, neavand pe cap cascheta, mi-a adus la cunostinta ca in intersectia anterioara nu am respectat semnificatia semaforului electric, trecand pe culoarea rosie.
Mentionez ca ,am incercat sa ii explic domnului agent faptul ca am fost claxonat de masina din spate, m-am uitat la semafor care era pe culoarea verde si am trecut intersectia fara a incomoda pe nimeni.
In cateva minute, agentul de politie mi-a intocmit procesul -verbal prin intermediul caruia mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile pentru nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului si mi s-a aplicat si pedeapsa complementara amenzii judiciare in cuantum de 268 de ron reprezentand 4 puncte amenda.
In ceea ce priveste completarea procesului-verbal de contraventie, agentul de politie a mentionat ca am incomodat un autoturism ce venea din sens opus si vira la stanga, obligandu-l sa opreasca, fapt ce nu mi-a fost adus la constinta de prima data.
De asemeni, mentionez, onoratei instante faptul ca, m-am intors in intersectia Bdl. Carol I cu Str. Mihail Kogalniceanu pentru a vedea sincronizarea semafoarelor din intersectiei si am observat ca dupa ce apare culoarea rosie la semaforul electric pentru masinile ce vin din sensul de mers Poiana Campina spre Peco virand pe str. Mihail Kogalniceanu, apare culoarea verde pe semafor pentru sensul de mers dinspre Peco spre Poiana Campina, ceea ce inseamna ca autoturismul pe care a mentionat ca l-am obligat sa opreasca, incercase sa forteze trecerea pe culoarea rosie a semaforului.

Intrebarea mea este: daca depun contestatie, se porneste de la prezumtia de nevinovatie sau eu trebuie sa demonstrez ca nu sunt vinovat? Pentru ca nu exista martori de nici o parte si nici nu am fost inregistrat cu aparatul radar, deci nici dovezi. Am vreo sansa?
Mentionez ca in procesul verbal am scris la observatii "o masina din spate m-a claxonat s-a facut verde si am plecat. nu sunt de acord cu cele mai sus mentionate" si am semnat procesul verbal, am platit si amenda(ca un bun cetatean:D ).

Va multumesc anticipat!
Trebuie sa probati cele afirmate, va recomand proba cu martori care sa ateste ca aveti dreptate in contestarea PV. Altfel nu aveti sanse.
Succes!
dar nu exista martori nici din partea politiei. in plus nu ma pot "lega" de faptul ca ,tinand cont ca masina e dotata cu radar, de ce nu a inregistrat....?
Puteti sa va legati si de aceste lucruri, ideea e ca daca nu aveti si probe, faceti degeaba contestatia. Oricum, puteti incerca, nu aveti ce pierde.
nu politia ar trebui sa aiba probe? nu e normal ca sanctiunile sa fie aplicate in urma unor probe? daca politia vrea sa`mi dea amenda, eu nu pot riposta decat cu probe? normal mi se pare sa iei niste decizii in urma unor probe, nu dupa cum vrea agentul....
Sunteti amuzant. In cazul de fata este vorba de o contraventie, nu o infractiune. S-a constatat cu PV. Nu e nevoie de altceva. In rest daca doriti sa contestati, trebuie sa aveti si motive.
Aveti castig de cauza daca probati ca aveti dreptate si ei nu au dovezi ca au avut ei dreptate - proba video, foto, martori etc.