avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere


As vrea sa cer parerea intr-o speta :

Am inceput demersurile pentru desfintarea postului unui angajat. Dupa adresa pe care am trimis-o la domiciuliu respectivul nu s-a mai prezentat la munca, adica in perioada de preaviz de 20 de zile.Salariatul inca se afla in acea perioada si nu s-a prezentat nici o zi la munca.

Intrebarea mea e daca angajatul nu se prezinta in perioada de proba la serviciu, pot sa ii mai fac convocator la Comisia de Disciplina si dupa sa il concediez disciplinar pentru absente nemotivate?... avand in vedere ca deja am inceput formalitatile privind desfintarea postului.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 16 Iunie 2008
topvion a scris:

D:-/aca in perioada de preaviz , salariatul de mai sus prezinta firmei un concediu medical?


Pe perioada concediului medical, termenul de preaviz va fi suspendat.
Si daca imi aduce 5 concedii medicale consecutive? Taraganeaza cateva luni... Mai e posibilitatea sa cer medicului de medicina muncii consituirea unei Comisii care sa constate daca intr-adevar ce scrie pe concedii e real sau nu.
adriana.ivascu a scris:

Si daca imi aduce 5 concedii medicale consecutive? Taraganeaza cateva luni... Mai e posibilitatea sa cer medicului de medicina muncii consituirea unei Comisii care sa constate daca intr-adevar ce scrie pe concedii e real sau nu.

Omul poate fi bolnav in mod real , este bine sa ganditi si pozitiv.
Sigur ca preavizul va fi suspendat pe durata intregului concediu medical.
Puteti solicita si alta opinie medicala cu privire la diagnostic, cu greu insa veti gasi un medic care sa declare ca alt medic a eliberat un certificat medical fals..........;)
adriana.ivascu a scris:

Si daca imi aduce 5 concedii medicale consecutive? Taraganeaza cateva luni... Mai e posibilitatea sa cer medicului de medicina muncii consituirea unei Comisii care sa constate daca intr-adevar ce scrie pe concedii e real sau nu.


Controlul modului de acordare a concediilor medicale şi de eliberare a certificatelor de concediu medical se realizează de către echipe formate din personal din cadrul serviciilor specializate din structura Ministerului Sănătăţii, CNAS, a caselor de asigurări de sănătate, a direcţiilor de sănătate publică şi a direcţiilor medicale ori structurilor similare din ministerele şi instituţiile din administraţia publică centrală cu reţea sanitară proprie, precum şi de medici experţi ai asigurărilor sociale.
Controlul se realizează ca urmare a sesizării casei de asigurări de sănătate de către plătitori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Convocare comisie de disciplina cristina69 cristina69 Buna dimineata.Va prezint urmtoarea situatie: Unui angajat al unei societati comerciale, care se confrunta cu probleme financiare majore, i s-a desfiintat ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea preavizului... Monica H. Monica H. salariatul si a dat demisia. si nu s a map prezentat la serviciu din ziua inregistrarii demisiei......societatea solicita respectarea termenului de ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la concediu medical daca sunt in preaviz conform art 65. alin 2? andreea.buiac andreea.buiac Buna Ziua De curand am fost instiintata ca voi fi concediata conform art 65 alin.1 (datorita situatiei economico - financiare postul meu a fost desfintat) si ... (vezi toată discuția)