Dupa ce raporturile de serviciu au fost suspendate de drept, urmare a unui concediu medical, se poate solicita, in continuare, suspendarea pentru un interes personal legitim cf. art.95, (2)?
Cred ca nici nu mai are sens sa aduc in discutie contradictia dintre opinia ANFP si art. 95, alin. (4) din Legea nr. 188/1999 sau alte prevederi legale. In alta ordine de idei, este absolut stupefiant ca cei care administreaza un site de legislatie au scos efectiv o prevedere dintr-un act normativ numai pe baza unei opinii exprimate de ANFP. Este, totusi, doar o opinie si, ca orice opinie, poate fi gresita.
Cert este ca eu nu sunt lamurita deloc. :(
Parerea mea este ca singura persoana care ar putea sa ma lamureasca este un jurist care a lucrat cu Legea nr. 24/2000 si cu Decretul nr. 16/1976 pentru aprobarea Metodologiei generale de tehnica legislativa privind pregatirea si sistematizarea proiectelor de acte normative. Cand zic "a lucrat cu" ma refer la un jurist cu experienta in acest domeniu, daca o mai exista asa ceva in tara asta.
Avand in vedere art.54 din Codul muncii, suspendarea raportului de serviciu se poate face prin acordul partilor.
ART. 54
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
In consecinta, se poate