Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare bugetari

Sotul meu este bugetar si i s-a transmis ca in conformitate cu legea 285/2010/art.9 zilele de sambata si duminica se vor compensa : o zi libera in cursul saptamanii pentru o sambata sau o duminica lucrata. Este corect? Sarbatorile legale sunt considerate la fel?
1966, utilizator
Intr-adevar, art.9 alin.1 din Legea nr.285/2010 prevede ca, in anul 2011, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.