Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 285/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 285/2010

Va rog sa imi spuneti daca art.9 al. 1 din legea 285/2010 mai este in vigoare.Daca da, va rog sa imi spuneti cum i-a fost prelungit termenul de aplicabilitate a acestei legi.
Art. 9 (1) din Legea nr. 285/2010:
În anul 2011, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcţii de execuţie sau de conducere, precum şi munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzător.
Dupa cum observati, textul de lege, dar si Legea nr. 285/2010, face referire la anul 2011, ci nu la 2014! Pe cale de consecinta, apreciez ca nu mai este aplicabil textul de lege respectiv!
@mancipri

probabil va referiti la aceasta prevedere legala:

Conf art 9 din OUG 103/2013:
(1) În anul 2014, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcţii de execuţie sau de conducere, precum şi munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale şi în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează, în cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzător.
(2) În anul 2014, autorităţile şi instituţiile publice, indiferent de modul de finanţare, nu vor acorda premii şi prime de vacanţă.
Prevederile articolului 9 din Legea nr.285/2010 au fost preluate pentru fiecare an in parte de alte acte normative.
In prezent, exista OUG nr.103/2013 care contine o astfel de prevedere.

Legea nr.283/2011:
Art. 7
(1) In anul 2012,
munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.
....

OUG nr.84/2012
Art. 2. -
Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Avand in vedere ca in momentul de fata la bugetari nu se platesc orele peste program, va rog frumos sa definiti " timp liber corespunzator " si in cazul efectuarii de ore peste progam si in cazul lucrului in zilele de sambata , duminica si sarbatori legale. Mai precis , un bugetar, daca prin specificul unitatii este obligat sa lucreaze sambata si duminica si i se acorda cele doua zile libere, de exemplu, lunea si martea "conturile " intre salariat si angajator sunt incheiate ? Sau acelui bugetar, pe langa faptul ca i sa dat liber luni si marti, trebuie sa i se dea un spor de zile libere pentru faptul ca a lucrat sambata si duminica sau in zilele de sarbatori legale ?, Zilele libere acordate in contul zilelor de sambata si duminica, trebuie sa fie cosecutiva sau se pot acorda aleator , de exemplu luni si vineri ?
Va rog sa explicati si daca ete posibil sa imi dati si un text de lege in vigoare la aceasta data, cu care sa poata argumenta angajatorului cererea de compensatie a orelor lucrate .
Vi s-a dat textul de lege aplicabil pentru 2014, art.9 din OUG 103/2013.