Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptie raspundere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptie raspundere penala

care este limita de prescriptie raspundere penala?
de la inceperea savarsirii infractiunii pana................? multumesc anticipat
Termenele de perscriptie a raspunderii penale sunt inserate in art.122 c.pen,dupa cum veti citi mai jos:

Art. 121. - Prescriptia raspunderii penale

Prescriptia înlatura raspunderea penala.

Prescriptia nu înlatura raspunderea penala în cazul infractiunilor contra pacii si omenirii.

Art.122. – Termenele de prescriptie a rãspunderii penale pentru persoana fizicã sunt:

Termenele de prescriptie a raspunderii penale sunt:

a) 15 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa închisorii mai mare de 15 ani;

b) 10 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depaseste 15 ani;

c) 8 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depaseste 10 ani;

d) 5 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depaseste 5 ani;

e) 3 ani, când legea prevede pentru infractiunea savârsita pedeapsa închisorii care nu depaseste un an sau amenda.

11 . - Termenele de prescriptie a rãspunderii penale pentru persoana juridicã sunt:

a) 10 ani, când legea prevede pentru infractiunea sãvârsitã de persoana fizicã pedeapsa detentiunii pe viatã sau pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani;

b) 5 ani, când legea prevede pentru infractiunea sãvârsitã de persoana fizicã pedeapsa închisorii de cel mult 10 ani sau amenda.

Rãspunderea penalã a persoanei juridice se prescrie în conditiile prevãzute de lege pentru persoana fizicã, dispozitiile prevãzute în art. 121–124 aplicându-se în mod corespunzãtor.

Termenele aratate în prezentul articol se socotesc de la data savârsirii infractiunii. În cazul infractiunilor continue termenul curge de la data încetarii actiunii sau inactiunii, iar în cazul infractiunilor continuate, de la data savârsirii ultimei actiuni sau inactiuni.

Acestea in conditiile in care nu intervine intreruperea prescriptiei prev.de art.123 c.pen.

Iar termenul incepe sa curga de la data savarsirii infractiunii pana cand e descoperit faptasul cand prescriptia se intrerupe.
Dar chiar daca intervin intreruperi (in lipdsa unei hotarari definitive) dupa 1 1/2 din termenul legal intervine prescriptia raspunderii penale
Teona11,
Cred ca la tine e vorba de prescriptia executarii pedepsei care in cazul tau e de 8 ani.