Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier din culpa

Sotul meu,sofer pe maxi taxi a accidentat grav o batrana pe trecerea de pietoni....Batrana a suferit numeroase traumatisme insa si-a revenit:inca face recuperare si va depasi cu mult cele 90 de zile de ingrijiri medicale...in tot acest timp ne-am interesat indeaproape de soarta batranei prin fiul acesteia contribuind cu sume de bani necesare spitalizarii,etc.....fiul batranei spune ca nu vrea nimic pe cale legala decat acest ajutor si nici nu va actiona in vreun fel.....
Nu stim insa ce se va intampla cu sotul meu dupa cele 90 de zile'' legale'' de spitalizare ale batranei accidentate......Va mai putea circula cu dovada de circulatie??Cand se va termina procesul?Care sunt prevederile legii in acest caz????Ne trebuie un avocat????Nu stiu nimic despre daune morale,daune civile,cheltuieli de spitalizare,etc....
multumesc de ajutor
Pentru ca toata lumea sa fie multumit si sa primeasca ceea ce are dreptul, va sfatuiesc urmatoarele:
Victima sa nu se impace cu cel vinovat din motivele:
- luind in considerare ca leziunile au fost provocate, cel care le-a provocat trebuie sa plateasca toate cheltuielile de spitalizare si recuperare ( in cazul in care cei doi se impac, victima plateste toate cheltuielile )
- odata ce se impaca cele doua parti, victima nu mai poate solicita despagubiri materiale si morale pe baza politei RCA al vinovatului
Cel mai intelept ar fi:
-victima intelege sa nu depuna plangere penala, dar isi rezerva dreptul pentru pretentii civile si materiale de la societatea de asigurare la care are asigurat cel vinovat vehicolul.

1.Victima este despagubit de la societatea de asigurare pe baza politei RCA, deci nu victima suporta despagubirea!
2.Vinovatul scapa de penal
3.Si organele abilitate pot clasa dosarul

Dar toate aceste demersuri sa fie coordonate de un specialist in accidente rutiere si daune!
Poate fi angajata raspunderea penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala din culpa.

Pentru a fi angajata raspunderea penala, numarul de ingirjiri medicale trebuie sa fie mai mare de 90, potrivit certificatului medico-legal.
( numarul de ingrijiri medicale nu se confunda cu zilele de spitalizare).

Actiunea este pusa in miscare la plangerea penala prealabila.

Plangerea penala prealabila poate fi retrasa pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.

Plangerea penala prealabila este actul de pedepsibilitate si de procedibilitate, actul prin care este pusa in miscare actiunea penala.

In absenta acestuia, actiunea penala nu poate fi exercitata.

Plangerea penala prealabila trebuie depusa in termen de trei luni de la data savarsirii activitatii infractionale, altminteri, aceasta este tardiva.

Societatea asiguratoare are calitatea de persoana responsabila civilmente.

Potrivit politei RCA, asiguratorul suporta daunele morale si daunele materiale, cerute si dovedite.

Poate fi perfectata o tranzactie, in legatura cu actiunea civila dedusa judecatii.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat