Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SPOR pentru orele lucrate noaptea si in week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SPOR pentru orele lucrate noaptea si in week-end

Buna ziua,

Puteti sa-mi raspundeti, va rog, la urmatoarea intrebare: daca un angajat beneficiaza de mai multe zile libere din cauza ca lucreaza in ture, acesta mai are dreptul la spor pentru orele lucrate in timpul noptii si in week-end? Conform carei legi? Si cat reprezinta sporul acesta din salariul de baza?

Va multumesc anticipat.
DA.

Extras din noul cod al muncii:

"Art. 119. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) In perioadele de reducere a activitatii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere platite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate in urmatoarele 12 luni."
Modificat de art.I pct.62 din Legea 40/2011
Art. 120
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul
prevazut de art. 119 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita
salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se
stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al
contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75 % din salariul de baza.
Art. 121
Tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara.

SECTIUNEA 3
Munca de noapte

Art. 122
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
(1(1) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
Titlul III, Capitol I, Sectiune 3, art. 122, alin. (1) completat de art. I, punctul 24. din Ordonanta urgenta 55/2006
(2) Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depasi o medie de 8 ore pe zi, calculata pe o perioada de referinta de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul saptamanal.
Titlul III, Capitol I, Sectiune 3, art. 122, alin. (2) modificat de art. I, punctul 25. din Ordonanta urgenta 55/2006
"(21) Durata normala a timpului de lucru pentru salariatii de noapte a caror activitate se desfasoara in conditii speciale sau deosebite de munca nu va depasi 8 ore pe parcursul oricarei perioade de 24 de ore decat in cazul in care majorarea acestei durate este prevazuta in contractul colectiv de munca aplicabil si numai in situatia in care o astfel de prevedere nu contravine unor prevederi exprese stabilite in contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior."
Modificat de art.I pct.63 din Legea 40/2011
"(22) In situatia prevazuta la alin. (21), angajatorul este obligat sa acorde perioade de repaus compensatorii echivalente sau compensare in bani a orelor de noapte lucrate peste durata de 8 ore."
Completat de art.I pct.64 din Legea 40/2011
(3) Angajatorul care, in mod frecvent, utilizeaza munca de noapte este obligat sa informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de munca.
"Art. 123. - Salariatii de noapte beneficiaza:
a)fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b)fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru."
Modificat de art.I pct.65 din Legea 40/2011 Art. 124
(1) Salariatii care urmeaza sa desfasoare munca de noapte in conditiile art. 122 alin. (11) sunt supusi unui examen medical gratuit inainte de inceperea activitatii si dupa aceea, periodic.
Titlul III, Capitol I, Sectiune 3, art. 124, alin. (1) modificat de art. I, punctul 28. din Ordonanta urgenta 55/2006
(2) Conditiile de efectuare a examenului medical si periodicitatea acestuia se stabilesc
prin regulament aprobat prin ordin comun al ministrului muncii si solidaritatii sociale si al ministrului sanatatii si familiei.
(3) Salariatii care desfasoara munca de noapte si au probleme de sanatate recunoscute
ca avand legatura cu aceasta vor fi trecuti la o munca de zi pentru care sunt apti.
Art. 125
(1) Tinerii care nu au implinit varsta de 18 ani nu pot presta munca de noapte.
(2) Femeile gravide, lauzele si cele care alapteaza nu pot fi obligate sa presteze munca
de noapte.

SECTIUNEA 1
Pauza de masa si repausul zilnic

Art. 130
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
Art. 131
(1) Salariatii au dreptul intre doua zile de munca la un repaus care nu poate fi
mai mic de 12 ore consecutive.
(2) Prin exceptie, in cazul muncii in schimburi, acest repaus nu poate fi mai mic
de 8 ore intre schimburi.
Titlul III, Capitol II, Sectiune 1 modificat si inlocuit de art. I, punctul 29. din Ordonanta urgenta 55/2006
Art. 1311
(1) Munca in schimburi reprezinta orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit caruia salariatii se succed unul pe altul la acelasi post de munca, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, si care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicand pentru salariat necesitatea realizarii unei activitati in intervale orare diferite in raport cu o perioada zilnica sau saptamanala, stabilita prin contractul individual de munca.
(2) Salariat in schimburi reprezinta orice salariat al carui program de lucru se inscrie in cadrul programului de munca in schimburi.
Titlul III, Capitol II, Sectiune 1 completat de art. I, punctul 30. din Ordonanta urgenta 55/2006

SECTIUNEA 2
Repausul saptamanal

Art. 132
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
(4) In situatii de exceptie zilele de repaus saptamanal sunt acordate cumulat, dupa o perioada de activitate continua ce nu poate depasi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de munca si cu acordul sindicatului sau, dupa caz, al reprezentantilor salariatilor.
Titlul III, Capitol II, Sectiune 2, art. 132, alin. (4) modificat de art. I, punctul 31. din Ordonanta urgenta 55/2006
(5) Salariatii al caror repaus saptamanal se acorda in conditiile alin. (4) au dreptul la
dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).
Art. 133
(1) In cazul unor lucrari urgente, a caror executare imediata este necesara pentru
organizarea unor masuri de salvare a persoanelor sau bunurilor angajatorului, pentru
evitarea unor accidente iminente sau pentru inlaturarea efectelor pe care aceste accidente
le-au produs asupra materialelor, instalatiilor sau cladirilor unitatii, repausul saptamanal
poate fi suspendat pentru personalul necesar in vederea executarii acestor lucrari.
(2) Salariatii al caror repaus saptamanal a fost suspendat in conditiile alin. (1) au dreptul la dublul compensatiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).

SECTIUNEA 3
Sarbatorile legale

"Art. 134. - (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora."
Art.134 alin.1 modificat prin Legea 202/2008
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Art. 135
Prin hotarare a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unitatile
sanitare si pentru cele de alimentatie publica, in scopul asigurarii asistentei sanitare si,
respectiv, al aprovizionarii populatiei cu produse alimentare de stricta necesitate, a caror
aplicare este obligatorie.
Art. 136
Prevederile art. 134 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi
intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
Art. 137
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 135, precum si la locurile de munca prevazute la art. 136 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in
urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100 % din salariul de baza corespunzator muncii prestate in
programul normal de lucru.
Art. 138
Prin contractul colectiv de munca aplicabil se pot stabili si alte zile libere.

:coffee:

ContSters167247, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.

Ideea e ca sunt 4 angajati pe acelasi post care lucreza in ture. Se lucreaza mai putin de cele 160 de ore "legale" pe saptamana, si doar 2 de noapte, de la 22:00 la 00:00. N-am inteles bine daca in aceste conditii, angajatii mai pot beneficia de spotul pentru ore lucrate noaptea si in week-end.

Acest spor se calculeaza pentru fiecare ora in parte?

Multumesc din nou.