Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj paznic unitate scolara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj paznic unitate scolara

Orele de lucru ale paznicilor din scoala se face in ture 12/24 - 12 /48. Va rog sa -mi spuneti care este numarul orelor de liber cu care vor fi compensati pentru lucrul in zilele de repaus saptamanal inclusiv orele de noapte. Care este numarul de zile libere ale unui paznic daca acesta lucreaza intr-o sambata de la ora 18.00 pana duminica la ora 6.00?
1. Incepand cu ora 6.00 , trebuie sa aiba un repaus de 48 de ore consecutive.

Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/articol_406...

2. Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
Sporul este acordat la salariul de baza daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru. ... dar atentie numai pentru munca prestata noaptea.

Nu este obligatorie sporului de noapte, intrucat Codul Muncii reglementeaza doua situatii de care pot beneficia salariatii de noapte, si anume:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;

b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De exemplu, un paznica care lucreaza 12 / 24, si face 12 ore duminica, luni va fi liber (adica alea 24 conform programului) si va trebui sa fie liber o zi sau doua zile libere (de repaus), avand in vedere ca a lucrat duminica?
Paznicii fac referire la art. 28 alin 5 din Contractul colectiv de munca la nivel de ramura invatamant, unde este precizat ``in cazul in care, din motive justificate, salariatii presteaza activitatea in zile nelucratoare/zile de sarbatoare legala, acestia beneficiaza de 2 zile libere pentru fiecare zi lucrata in zilele de repaus saptamanal/sarbatoare legala, acordate in urmatoarele 30 de zile``.
De exemplu, un paznica care lucreaza 12 / 24, si face 12 ore duminica, luni va fi liber (adica alea 24 conform programului) si va trebui sa fie liber o zi sau doua zile libere (de repaus), avand in vedere ca a lucrat duminica?
Paznicii fac referire la art. 28 alin 5 din Contractul colectiv de munca la nivel de ramura invatamant, unde este precizat ``in cazul in care, din motive justificate, salariatii presteaza activitatea in zile nelucratoare/zile de sarbatoare legala, acestia beneficiaza de 2 zile libere pentru fiecare zi lucrata in zilele de repaus saptamanal/sarbatoare legala, acordate in urmatoarele 30 de zile``.