Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-partaj

in perioda casniciei fostul sot a facut niste credite fara instiintarea si acordul meu, acesta fiind unul din motivele pentru care am divortat. daca el nu-si mai plateste ratele, bancile se pot indrepta impotriva mea pentru recuperarea datoriilor?
Pana la partaj, banca se poate indrepta si impotriva dvs.pentru recuperarea debitului.
Intr-o eventuala actiune de partaj, se imparte atat activul cat si pasivul(datoriile). Important este sa dovediti ca banii obtinuti din creditele facute de sotul dvs. nu au fost folositi decat de acesta.
iar daca la partaj, sotul nu solicita impartirea acestor credite?
Depinde cu ce sunt garantate creditele,daca sunt credite garantate doar cu veniturile salariale,atunci banca,in eventualitatea in care nu achita ratele scadente,se indreapta catre patrimoniul debitorului,nu conteaza cum se face partajul,debitorul raspunde cu cei ramane.Dcaca este credit ipotecar atunci,banca se indreapta supra imobilului,indiferent de rezultatul partajului.
in situatia in care dvs nu apareti in contractele de credit ca si coplatitor, banca nu se poate indrepta impotriva dvs .
daca sotul nu mai plateste ratele bancare , i se va institui poprire pe salariu.
in cel mai rau caz, se poate ajunge in cele din urma la executarea silita a imobilului, dar executorul judecatoresc va executa silit , doar partea din imobil cuvenita sotului dvs .