Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare extrabilantiera in cont 8035
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare extrabilantiera in cont 8035

poate ma puteti ajuta in urmatoarea problema: am achizitionat stampila asociatiei, asociatie a parintilor, fara scop patrimonial, neplatitoare de TVA...la achizitie am inregistrat 303 = 401 NIR la receptie, plata 401 = 5311, apoi dare in folosinta 603 = 303 cu bon de consum....sunt nelamurita cu inregistrarea extrabilantiera in Debit 8035....este obligatorie aceasta inregistrare? la toate obiectele de inventar se face inregistrare extrabilantiera?
va multumesc mult
Evidenta obiectelor de inventar date in folosinta se tine cu ajutorul acestui cont extrabilantier, care va va ajuta la inventarierea anuala..
va multumesc pentru raspuns...ce documente se folosesc pentru inregistrarea in 8035? se evidentiaza tot in rigistrul-jurnal si apoi in cartea mare? nu am mai evidentiat niciodata vreo operatiune in conturile extrabilantiere...multumesc
-8035 il debitezi cu valoarea ob.de inv.(fara TVA daca soc.e platitoare TVA) si cand scoti ob.de inv.din uz (casare) il inchizi prin credit : de ex. 8035 100 si 100 8035 - intr-un folder xcel si la sfarsit de an pe listing inventar + registru inventar.

:luck:
ContSters167247, utilizator
am inteles, multumesc....voiam sa stiu daca il inregistrez prin registru jurnal, cartea mare se face si pt 8035?
multumesc mult