avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna externa in ultima zi pt 8 ore si mai putin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna externa in ultima zi pt 8 ore si mai putin

Buna ziua tuturor,

De curand am "aflat" ca pentru ultima zi la deplasari in strainatate se acorda diurna doar de la 8 ore in sus. Exista si o reglementare?

Daca exista, cum rezolvam urmatoarea problema: iau avionul (2ore) pana in Italia, mananc la restaurant si rezolv niste afaceri (1 ora) ma intorc (2ore) total 5 ore. Care este diurna ce mi se cuvine?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:31, 23 Mai 2012
ART. 7 din HG nr.518/1995:
(1) Diurna în valuta se diferentiaza pe doua categorii şi se acorda la nivelul prevãzut pentru
fiecare ţara în care are loc deplasarea, potrivit anexei.
(2) Perioada pentru care se acorda diurna în valuta se determina în funcţie de mijlocul de
transport folosit, avîndu-se în vedere:
a) momentul decolarii avionului, la plecarea în strãinãtate, şi momentul aterizarii avionului,
la sosirea în ţara, şi de pe aeroporturile care constituie puncte de trecere a frontierei de stat
a României;
b) momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de trecere a frontierei
sau de stat a României, atît la plecarea în strãinãtate, cît şi la înapoierea în ţara.
(3) Pentru fracţiunile de timp care nu insumeaza 24 de ore, diurna se acorda astfel: 50%
pînã la 12 ore şi 100% pentru perioada care depãşeşte 12 ore.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata diurna externa Ruslana1 Ruslana1 Buna ziua. As dori sa aflu daca diurna externa cuvenita personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unei misiuni cu caracter temporar trebuie ... (vezi toată discuția)
Acordarea diurna ContSters202008 ContSters202008 Buna ziua, M-am tot uitat prin lege si am urmarit discutiile de pe forum dar tot nu reusesc sa aflu unde ma incadrez cu urmatoarele 2 situatii : - Plec ... (vezi toată discuția)
Calcul diurna externa elia_carmen elia_carmen cat este si cum se calculeaza diurna pt doua zile in Emiratele Arabe ? (vezi toată discuția)