Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad si promovare in clasa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad si promovare in clasa

Buna seara
Pentru examenul de promovare in grad al functionarilor publici (instit.publica locala)se solicita avizul anfp sau doar se instiinteaza? art. 126, al.2 din HG 611/2008 modificata prin HG 1173/2008 arata ca prevederile art. 21-75 se aplica in mod corespunzator, cu exceptia art...22, iar art.21 unde e precizata obligativitatea solicitarii avizului se refera la organizarea concursurilor pt care competenta de organizare apartine Agentiei sau autoritatilor pb centrale. Nu ami inteleg nimic. Poate cineva sa ma lamureasca?
Promovarea in clasa se face cf. Ordinului Presedintelui ANFp 1932/2009. Inainte de organizarea examenului nu se instiinteaza Anfp? Se solicita doar ulterior avizul pt. transformarea posturilor? Va multumesc.
Pentru examenul de promovare in grad al functionarilor publici (instit.publica locala)se solicita avizul anfp sau doar se instiinteaza? art. 126, al.2 din HG 611/2008 modificata prin HG 1173/2008 arata ca prevederile art. 21-75 se aplica in mod corespunzator, cu exceptia art...22, iar art.21 unde e precizata obligativitatea solicitarii avizului se refera la organizarea concursurilor pt care competenta de organizare apartine Agentiei sau autoritatilor pb centrale. Nu ami inteleg nimic. Poate cineva sa ma lamureasca?

Se solicita inainte avizul iar dupa terminare se trimite lista celor promovati.

Promovarea in clasa se face cf. Ordinului Presedintelui ANFp 1932/2009. Inainte de organizarea examenului nu se instiinteaza Anfp? Se solicita doar ulterior avizul pt. transformarea posturilor? Va multumesc.

Doar se instiinteaza despre rezultatul examenului, nu se mai solicita transformarea postului de la ANFP (doar de la ordonatorul principal de credite).