Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna rca

Buna ziua,
Solicit pareri avizate din partea dv.pt solutionarea unei daune auto
Sosietatea X detine mai multe masini, fiind conduse de catre agentii sai de vanzari ,
patronul detine si firma Y
Una dintre masinile proprietatea firmei X este condusa de catre un angajat al firmei Y, neexistand nici un contract de comodat, inchiriere ,etc.
La iesirea din parcare, "angajatul" nu se asigura, si loveste masina patronului (ambele masini fiind in mers)
Socetatea de asigurari la care detine asig.rca masina care se face vinovata de dauna, respinge cererea de despagubire, motivand ca a fost dauna intentionata, numai de dragul de a se folosi de RCA. (orice om intreg la minte nu-si loveste masina doar de "dragul" unei despagubiri)
In speranta ca ma veti ajuta cu raspunsuri cat mai exacte,va multumesc anticipat
Asiguratorul respectiv are dreptate. Cititi cu atentie conditiile de asigurare si veti gasi la excluderi ca nu se despagubeste in cazul in care se lovesc doua masini apartinand aceluiasi proprietar. Chiar daca sunt firme diferite ele au acelasi proprietar si le leaga un anume interes. De aici pleaca si suspiciunea pe care a avut-o asiguratorul nu neaparat ca a fost o intentie dar lasa loc de interpretare.