Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am o problema ciudata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am o problema ciudata

Buna seara tuturor!

Ma aflu intr-o situatie mai ciudata deoarece detin 2 autoturisme, ambele pe numele meu. Astazi mi-a cerut un prieten o masina imprumut, i-am dat cheile, dupa care se intoarce in casa si imi spune ca mi-a lovit cealalta masina in timp ce facea manevra de intoarcere cu spatele.
Ce sa fac in situatia asta? Ambele masini sunt asigurate la aceeasi firma de asigurari.
E posibil sa nu fiu despagubit pentru masina parcata avand in vedere ca ambele masini implicate sunt ale mele?
Trebuie sa sun la politie sau se poate face o constatare amiabila?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

O seara placuta!
daca dauna nu e mare... daca dauna e mare prezentati-va la asigurator, politie aratati situatia si vedeti cum se poate rezolva.
Conform ordinului CSA asemenea situatii sunt excluse de la plata despagubirii.
Va multumesc pentru raspuns, domnule Ioan. Norocul face ca nu costa mult reparatiile, ar fi fost pacat sa se strice o prietenie pentru un incident minor.

O seara placuta!
Nu, un astfel de eveniment nu se despagubeste, masinile apartinand aceluiasi proprietar existand suspiciunea de frauda si pe buna dreptate. Puteti citi chiar in ordinul CSA.
Aici nu incape suspiciunea de frauda.Dauna provocata nu se plateste, vinovatul si pagubitul nu pot fi aceeasi persoana (fizica sau juridica) intrucat nu exista "autoraspundere civila".:thumbdown: