avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punerea in executare a hotararilor civile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punerea in executare a hotararilor civile

buna ziua,

as dori sa stiu si eu cand anume se poate pune in executare o hotarare judecatoreasca in materie civila?
ca sa fiu mai exacta, nu inteleg cum poate fi pusa in executare o hotarare definitiva, care la randul ei poate fi atacata cu recurs.cu siguranta imi scapa ceva....
va rog frumos sa ma luminati si pe mine...
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 12:10, 5 Aprilie 2011
dupa ce devine irevocabila se investeste cu formula executorie, apoi apelati la un executor judecatoresc ca sa va ajute cu executarea obligatiei stipulate in hotarare.
sunt si hotararii definitive si executorii.
acum depinde si de cazul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ramane definitiva o hj? Irina S. Irina S. Cand [b]ramane[/b] definitiva o HJ pentru a se putea investi cu formula executorie? (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca definitiva amuri amuri Buna seara Ce putere are o hotarare judecatoreasca definitiva? Si care sunt efectele legale pe care le produce o astfel de hotarare? Va multumesc (vezi toată discuția)
Învestirea cu formulà executorie a hotararii judecatoresti ContSters158160 ContSters158160 Si in cazul unei hotarari judecatoresti in cadrul unui conflict de munca este necesar acest proces de investire cu formula executorie a hotararii ... (vezi toată discuția)