Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punerea in executare a hotararilor civile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punerea in executare a hotararilor civile

buna ziua,

as dori sa stiu si eu cand anume se poate pune in executare o hotarare judecatoreasca in materie civila?
ca sa fiu mai exacta, nu inteleg cum poate fi pusa in executare o hotarare definitiva, care la randul ei poate fi atacata cu recurs.cu siguranta imi scapa ceva....
va rog frumos sa ma luminati si pe mine...
dupa ce devine irevocabila se investeste cu formula executorie, apoi apelati la un executor judecatoresc ca sa va ajute cu executarea obligatiei stipulate in hotarare.
sunt si hotararii definitive si executorii.
acum depinde si de cazul dvs.