Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea drepturilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea drepturilor de pensie

Buna seara
Va rog daca ma poate ajuta cineva.
Mama mea s-a pensionat in 1990. Are 27 de ani grupa 1. Se mai poate actiona in instanta pentru a primi diferenta pe o perioada de 3 ani in urma?
Va multumesc.
Buna ziua
Va multumesc pentru ajutor. Mama a formulat cerere catre casa de pensii, iar pe 14 aprilie se implinesc 30 de zile. Pana in prezent nu am primit raspuns. Dupa epuizarea celor 30 de zile se poate adresa instantei? Sectia civila sau contencios?
Va multumesc.
Daca mama dvs. s-a adresat casei de pensii solicitand recalcularea drepturilor de pensie, trebuie sa astepte 45 de zile. Acesta este termenul in care se emite o decizie de pensie, iar recalcularea drepturilor de pensie presupune emiterea unei decizii.

Daca, dupa ce trec cele 45 de zile, mama dvs. nu primeste o decizie de pensie, se adreseaza direct tribunalului, sectia conflicte de munca si asigurari sociale, in baza art. 153, lit. f) din Legea nr. 263/2010. Daca primeste decizie (desi nu cred), o contesta in termen de 30 de zile de la comunicare la Comisia Centrala de Contestatii, in baza art. 149, alin. (1) din Legea nr. 263/2010.