avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea drepturilor de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea drepturilor de pensie

Buna seara
Va rog daca ma poate ajuta cineva.
Mama mea s-a pensionat in 1990. Are 27 de ani grupa 1. Se mai poate actiona in instanta pentru a primi diferenta pe o perioada de 3 ani in urma?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:22, 10 Aprilie 2011
Buna ziua
Va multumesc pentru ajutor. Mama a formulat cerere catre casa de pensii, iar pe 14 aprilie se implinesc 30 de zile. Pana in prezent nu am primit raspuns. Dupa epuizarea celor 30 de zile se poate adresa instantei? Sectia civila sau contencios?
Va multumesc.
Daca mama dvs. s-a adresat casei de pensii solicitand recalcularea drepturilor de pensie, trebuie sa astepte 45 de zile. Acesta este termenul in care se emite o decizie de pensie, iar recalcularea drepturilor de pensie presupune emiterea unei decizii.

Daca, dupa ce trec cele 45 de zile, mama dvs. nu primeste o decizie de pensie, se adreseaza direct tribunalului, sectia conflicte de munca si asigurari sociale, in baza art. 153, lit. f) din Legea nr. 263/2010. Daca primeste decizie (desi nu cred), o contesta in termen de 30 de zile de la comunicare la Comisia Centrala de Contestatii, in baza art. 149, alin. (1) din Legea nr. 263/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie - decizia nr. 40/2008 a iccj axinte gheorghe axinte gheorghe Am iesit la pensie in 01.01.2001,pensie pentru limita de varsta .In luna noiembrie 2005 prin recalculare am primit o diminuare a punctajului de pensie de cca ... (vezi toată discuția)
Recalculare punctaj pensie Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Bunicul meu s-a pensionat in 01.08.1988(sub incidenta legii 3 din \'77). A lucrat in grupa 1 de munca 20 de ani si 3 luni. Actuala decizie de pensionare ii ... (vezi toată discuția)
Decizia nr. 40 din 22.09.2008 a inaltei curti de casatie si justitie nelush2103 nelush2103 As dori sa aflu daca decizia nr. 40 din 22.09.2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, mai este de actualitate si are aplicabilitate juridica.... Si care ... (vezi toată discuția)