Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Alocatiile europene pt copii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Alocatiile europene pt copii

Unde trebuie sa ma adresez ptr .plata alocatiei europene dupa complectarea formularului E411 daca sotul este cetatean italian si lucreaza in Romania, sotia este cetatean romana fara loc de munca si copilul este nascut in Romania?
Cat este suma in acest caz pentru alocatie? De 200 de lei sau 137 Euro? Trebuie sa ne deschidem un cont corent?
Alocatia va fii de 42 de ron, adica exact cat este alocatia din Romania, locul unde lucreaza. Daca ati fi lucrat in Italia si ati fi avut copil in Romania ati fi putut cere cuantumul alocatiei existente in Italia.
Potrivit Regulamentului European nr. 1408, „salariaţii, lucrătorii independenţi si membrii familiilor acestora care se deplasează în interiorul Uniunii Europene beneficiază de securitate socială“.
Pentru a avea acces la aceste prestatii familiale, persoanele interesate trebuie sa cunoasca cele doua formulare europene, E411 si E401. Primul se utilizeaza de catre institutiile abilitate din Romania pentru a rezolva cumulul de prestatii pentru membrii unei familii, iar formularul E401 contine mentiuni privind membrii familiei lucratorului salariat sau independent, ai somerului, ai titularului unei pensii sau rente.

Formularul E411 – Cerere de informatii privind dreptul la prestatii familiale în statul de resedinta al membrilor familiei. Formularul se depune la Agentia teritoriala pentru prestatii sociale (partea A si partea B)
Formularul E401 – Atestatul privind componenta familiei în vederea acordarii prestatiilor familiale. Formularul se depune la Agentia teritoriala pentru prestatii sociale (partea A) si Serviciul evidenta persoanei din primarii, sau dupa caz, Oficiul Român pentru Imigrari (partea B)

Vedeti :
[ link extern ] /