Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Despre CAS - administrator la o intreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Despre CAS - administrator la o intreprindere individuala

ca administrator la o intreprindere individuala ,cum trebuie sa platesc contributiile la pensie , in plus ,m-i s-a spus ,ca la sfarsitul anului , daca nu am un venit de peste 8000 de roni ,nu-s obligat sa platesc.
si o alta intrebare : - acum platesc din urma cu 3 ani contributia la pensii ,caci nu am stiut ca-s obligat sa o platesc ,eu nefiind angajatul firmei mele ,intreprindere individuala ,si a-s vrea sa stiu daca noua lege nu-mi da dreptul sa nu mai platesc din urma contributia la fondul de pensii .
Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708).
Acesta suma minima de asigurare (222 lei/luna) este in vigoare de la data de 01.01.2011.
Inainte de 01.01.2011 a fost in vigoare Legea pensiilor nr. 19/2000, care prevedea obligativitatea asigurarii si platii contributiei sociale pe care trebuie sa o platiti pt perioada mentionata (nu era prevazuta conditia realizarii unui anumit venit anual ca acum). Legea nr 263/2010 se aplica de la data de 01.01. 2001 si nu se aplica retroactiv.
prin venit brut de 8088 pe an ,ce inseamna ? tot venitul realizat ? sau scad cheltuielele pentru marfa ?adica , spre exemlu : am 2000 de lei venit ,si 1800 cheltuieli la furnizori . care-i venitul brut ? 2000 ? sau 200 ,adica diferenta dintre cele doua ? cu stima .
Venitul brut este 2.000 lei.