avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Despre CAS - administrator la o intreprindere ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Despre CAS - administrator la o intreprindere individuala

ca administrator la o intreprindere individuala ,cum trebuie sa platesc contributiile la pensie , in plus ,m-i s-a spus ,ca la sfarsitul anului , daca nu am un venit de peste 8000 de roni ,nu-s obligat sa platesc.
si o alta intrebare : - acum platesc din urma cu 3 ani contributia la pensii ,caci nu am stiut ca-s obligat sa o platesc ,eu nefiind angajatul firmei mele ,intreprindere individuala ,si a-s vrea sa stiu daca noua lege nu-mi da dreptul sa nu mai platesc din urma contributia la fondul de pensii .
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 08:46, 9 Aprilie 2011
Legea pensiilor nr. 263/2010 prevede ca titularul PFA trebuie sa se asigure daca realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (art. 6, pct. I, lit. d), pct. IV) - 8088 lei (4 x 2022 lei).
Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna (31,3%x708).
Acesta suma minima de asigurare (222 lei/luna) este in vigoare de la data de 01.01.2011.
Inainte de 01.01.2011 a fost in vigoare Legea pensiilor nr. 19/2000, care prevedea obligativitatea asigurarii si platii contributiei sociale pe care trebuie sa o platiti pt perioada mentionata (nu era prevazuta conditia realizarii unui anumit venit anual ca acum). Legea nr 263/2010 se aplica de la data de 01.01. 2001 si nu se aplica retroactiv.
prin venit brut de 8088 pe an ,ce inseamna ? tot venitul realizat ? sau scad cheltuielele pentru marfa ?adica , spre exemlu : am 2000 de lei venit ,si 1800 cheltuieli la furnizori . care-i venitul brut ? 2000 ? sau 200 ,adica diferenta dintre cele doua ? cu stima .
Venitul brut este 2.000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala neplatitoare de tva alex1201 alex1201 Buna ziua, vreau sa pun un automat de cafea intr-o facultate. Ma gandesc sa ma fac intreprindere individuala neplatitoare de tva. Ce taxe voi datora statului? ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Din ce platesc taxele la directia muncii pentru pfa daca sunt bolnav si nu lucrez Aurica TRUTA Aurica TRUTA Sotul meu este pfa si face taxi. In fiecare luna plateste catre directia muncii 220 lei corespunzator pentru CAS si nu mai stiu pentru ce. Intrebarea este: ... (vezi toată discuția)