avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 49 ani, 32 ani vechime in munca. #-o
La ce varsta pot iesi la pensie anticipat si de ce documente am nevoie?:(:(
Cel mai recent răspuns: bogdan31 , utilizator 15:43, 8 Aprilie 2011
anticipat la varsta de 60 de ani...cu vechime de minim 35 de ani...
:"> dar anticipat partial, cand as putea iesi cel mai devreme?
Anticipat sau anticipat partial la 60 de ani.Pentru anticipat conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat partial conditia de stagiu este de 35 de ani,fara stagiu similat.
corect...anticipat ....43 de ani (35 de ani plus minim 8 peste acest stagiu)....anticipat partiala vechime minima de 35 de ani...ambele, la implinirea varstei de 60 de ani..!
Imi pare rau ca trebuie sa-i contrazic pe cei care v-au dat un raspuns deja, dar avand in vedere ca sunteti femeie, nascuta in iulie 1962 (sau 1961) varsta standard de pensionare este de 62 ani si 3 luni (sau 62 ani si 1 luna pentru anul nasterii 1961). De aici se pot scadea 5 ani pentru pensia anticipata sau anticipata partial. Stagiul complet de cotizare este de 32 ani si 9 luni (32 ani si 3 luni pt.1961). Pentru pensie anticipata trebuie sa aveti 8 ani in plus de contrubutie peste stagiul complet de cotizate

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)