Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... import de ulei vedetel din tara menbra
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

import de ulei vedetel din tara menbra

care sunt conditiile pentru a putea face achizitii intercomunitare de ulei?
daca ma poate ajuta cineva
Uleiurile vegetale le veti achizitiona de la un antrepozit fiscal , probabil.
Trebuie sa fiti inregistrat la autoritatea fiscala competenta, de care apartineti, ca operator inregistrat sau operator neinregistrat, functie de ce vi se pliaza mai bine.
Ce autorizatii am nevoie accize ce ar trebuii sa platesc si m am exprimat gresit ulei comenstibil .
-sau la ce autoritati sa ma interezez pt conditii
Sper sa ma poti ajuta mersi o zii buna
Art. 175 (1) in intelesul prezentului titlu, produsele energetice sunt:
a) produse cu codurile NC de la 1507 la 1518, daca acestea sunt destinate utilizarii drept combustibil pentru incalzire sau combustibil pentru motor , conform celor relatate, daca va regasiti in urmatoarele incadrari tarifare, atunci trebuie sa mergeti la autoritatea fiscala competenta, dati o declaratie din care sa rezulte ca produsele achizitionate nu fac obiectul utilizarii drept combustibil pt incalzire sau pt motor, conf. pct.5 indice 1.3(3) din normele Codului fiscal si anume: "operatorii economici care achizitioneaza produse energetice, altele decat cele prevazute la alin.(2) al art.175 , in vederea utilizarii in unul din scopurile prevazute la art. 175 indice 4 alin (1) lit.a),b) si e) se inregistreaza la autoritatea fiscala prin depunnerea unei declaratii pe proprie raspundere, intocmita in 3 exemplare, privind scopul in care urmeaza a fi achizitionate produsele respective. Din cele trei exemplare, unul se pastreaza de catre beneficiar, altul de catre furnizor, iar al treilea de catre autoritatea fiscala."
Mai precizez, cazul dvs de scutire este 175 indice 4, alin (1) lit.b, iar aceasta declaratie trebuie sa o depuneti la vama .

Alte grăsimi și uleiuri animale și fracțiunile acestora, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1507 Ulei de soia și fracțiunile acestuia, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1508 Ulei de arahide și fracțiunile acestuia, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1509 Ulei de măsline și fracțiunile acestuia, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1510 Alte uleiuri și fracțiunile acestora, obținute numai din măsline, chiar rafinate, dar nemodificate chimic și amestecurile acestor uleiuri sau fracțiuni cu uleiuri sau fracțiuni de la poziția 1509 -

1511 Ulei de palmier și fracțiunile lui, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1512 Ulei de semințe de floarea-soarelui, de şofrănaş sau de semințe de bumbac și fracțiunile acestora, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1513 Ulei de cocos (ulei de copră), de sâmburi de palmier sau de babassu și fracțiunile acestora, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1514 Uleiuri de rapiță, de rapiță sălbatică sau de muștar și fracțiunile acestora, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

1515 Alte grăsimi și uleiuri vegetale (inclusiv ulei de jojoba) și fracțiunile acestora, stabilizate, chiar rafinate, dar nemodificate chimic -

- 1515 11 - Ulei din semințe de in și fracțiunile acestuia -

- 1515 21 - Ulei de porumb și fracțiunile acestuia -

- 1515 30 - Ulei de ricin și fracțiunile acestuia -

- 1515 50 - Ulei de susan și fracțiunile acestuia -

- 1515 90 - Altele -

- - 1515 90 11 - - Ulei de tung; uleiuri de jojoba, de oiticica; ceară de myrica, ceară de Japonia; fracțiunile acestora -

- - 1515 90 21 - - Ulei de semințe de tutun și fracțiunile acestuia

- - 1515 90 40 - - Alte uleiuri și fracțiunile acestora

- - - 1515 90 40 - - - Uleiuri brute

- - - 1515 90 60 - - - Altele

- - - - 1515 90 60 - - - - Destinate utilizărilor tehnice sau industriale, altele decât cele destinate fabricării produselor pentru alimentația umană

- - - - 1515 90 91 - - - - Altele -

- - - - - 1515 90 91 - - - - - Solide, prezentate în ambalaje directe, cu un conținut net de maximum 1 kg -

- - - - - 1515 90 99 - - - - - Solide, altfel prezentate; fluide -

- - - - - - 1515 90 99 10 - - - - - - Ulei din seminte de dovleac si fractiunile lui -

- - - - - - 1515 90 99 92 - - - - - - Altele -

- - - - - - - 1515 90 99 92 - - - - - - - Ulei vegetal, rafinat, cu un continut de acid arahidonic de minimum 35 %, dar de maximum 50 %, din greutate sau cu un continut de acid docosahexaenoic de minimum 35 %, dar de maximum 50 %, din greutate -

- - - - - - - 1515 90 99 99 - - - - - - - Altele -

1516 Grăsimi și uleiuri animale sau vegetale și fracțiunile acestora, hidrogenate parțial sau total, interesterificate, reesterificate sau elaidinizate, chiar rafinate, dar nepreparate altfel -

1517 Margarină; amestecuri sau preparate alimentare din grăsimi sau din uleiuri animale sau vegetale sau din fracțiuni ale diferitelor grăsimi sau uleiuri din prezentul capitol, altele decât grăsimile și uleiurile alimentare și fracțiunile acestora de la poziția 1516 -

1518 Grăsimi și uleiuri animale sau vegetale și fracțiunile acestora fierte, oxidate, deshidratate, sulfurate, suflate, polimerizate prin căldură în vacuum sau gaz inert sau altfel modificate chimic, cu excepția celor de la poziția 1516; amestecuri sau preparate nealimentare de grăsimi sau de uleiuri animale sau vegetale sau din fracțiunile diferitelor grăsimi sau uleiuri din prezentul capitol, nedenumite și necuprinse în altă parte -