avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna seara. As dori sa va intreb ceva in numele lui maica mea.
Ea are 54 ani, are vechime in munca 23 ani in carte de munca din care 8 ani gradul II.
Cand poate solicita in aceste conditii pensionarea anticipata.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:36, 10 Aprilie 2011
Nu ati precizat luna si anul nasterii, era necesar sa le precizati. Dar indiferent de anul nasterii (1956 sau 1957, conform varstei mamei), aceasta nu indeplineste conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare, stagiu care pentru o doamna nascuta in ianuarie 1956 este de 30 de ani si 4 luni.

Pentru un raspuns exact, reveniti cu data nasterii mamei dvs.
Data nasterii- August 30 anul 1956
Mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in februarie 2017, atunci cand va implini 60 de ani si 6 luni.

Ca sa beneficieze de pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele doua conditii:
-sa fi implinit varsta de 55 de ani si 6 luni;
-sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni.
Nu indeplineste niciuna din aceste doua conditii, imi pare rau.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala luiza_tdr2010 luiza_tdr2010 Buna ziua, Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cu o situatie. Mama a implinit anul acesta 55 ani si are un stagiu de cotizare de 22 ani. Imi puteti spune va ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie buiavasi buiavasi buna dimineata1 as dori sa intreb in ce conditii se pot pensiona urmatoarele persoane; - femeie , nascuta in dec.1957 cu 31 ani stg.de cotizare - barbat, ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxanacarastanef roxanacarastanef Buna ziua, Care sunt penalizarile si condiitiile pentru o persoana de sex F, de 57 de ani cu 33 de ani vechime in campul muncii care doreste sa se pensioneze ... (vezi toată discuția)