Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna seara. As dori sa va intreb ceva in numele lui maica mea.
Ea are 54 ani, are vechime in munca 23 ani in carte de munca din care 8 ani gradul II.
Cand poate solicita in aceste conditii pensionarea anticipata.
Multumesc.
Nu ati precizat luna si anul nasterii, era necesar sa le precizati. Dar indiferent de anul nasterii (1956 sau 1957, conform varstei mamei), aceasta nu indeplineste conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare, stagiu care pentru o doamna nascuta in ianuarie 1956 este de 30 de ani si 4 luni.

Pentru un raspuns exact, reveniti cu data nasterii mamei dvs.
Data nasterii- August 30 anul 1956
Mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in februarie 2017, atunci cand va implini 60 de ani si 6 luni.

Ca sa beneficieze de pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele doua conditii:
-sa fi implinit varsta de 55 de ani si 6 luni;
-sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni.
Nu indeplineste niciuna din aceste doua conditii, imi pare rau.