Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum sa procedez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum sa procedez

Buna ziua. As dori sa ma adresez dumneavoastra cu cateva intrebari legate de unele aspecte pe care le pot intampina la locul de munca.
Administratorul societatii spune ca lipsesc unele lucruri din societate si ca datorita acestui fapt exista urmatoarele posibilitati:
1. desfacerea contractului de munca tuturor angajatilor si angajarea altor angajati
2. oprirea din salariu la toti angajatii
3.reducerea salariului din luna urmatoare tuturor
Mentionez ca eu nu sunt vinovat si ca administratorul are dreptate.
Intrebarile mele ar fi:
-cum trebuie sa procedez
-sunt corecte deciziile administratorului de a ne culpabiliza pe toti
-daca se opreste din salariu sa semnez statul de plata sau nu ca nu cumva prin aceasta semnare sa se considere ca sunt de acord cu acceptarea opririi salariale si ca se poate considera ca sunt si vinovat, daca refuz semnarea statului de plata exista si ale lucruri care sa imi cauzeze.Daca considerati si alte infornatii care ar putea sa imifie de folos in aceasta situatie si in ce alte conditii sau motive ar putea angajatorul sa recurga pentru desfacerea contractului de munca.
Va multumesc anticipat si va rog un raspuns cat mai pe inteles .
1. Concedierea tuturor salariatilor poate presupune o anumita procedura ... bineinteles legata de faptul cum se doreste a se face aceasta concediere.

2. Retinerea din salariu fara a avea la baza un titlu executoriu este o operatiune nelegala .

3. Modificarea salariului se poate face numai cu acordul salariatilor.