avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Viza de lunga sedere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Viza de lunga sedere

Sunt cetatean moldovean, casatorit cu o romanca; Sotia locuieste in Romania. In momentul de fata sunt in Romania. Am intrat cu viza de scurta sedere.
Intrebari:
1) Pot solicita viza de lunga sedere prin imputernicit cu procura?
2) In momentul obtinerii vizei de lunga sedere, viza de scurta sedere se anuleaza sau mai este valabila?
3) Daca am intrat in Romania cu viza de scurta sedere, voi putea iesi cu viza de lunga sedere ( daca aceasta nu are stampila de intrare) ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:22, 18 Iunie 2008
studiati aceasta lege, veti gasi aici ceea ce va intereseaza:
[ link extern ]
Viza de scurtă şedere, nu poate fi prelungita.
Viza de lungă şedere se acordă străinilor pe o perioadă de 90 de zile, valabila 6 luni, cu una sau mai multe călătorii.
La depunerea cererii de acordare a vizei romane, solicitantul este, de regula, chemat la interviu. La solicitarea vizei de intrare in Romania strainii trebuie sa se prezinte personal la autoritatile competente sa acorde viza.
Prin urmare :
1. Solicitarea vizei se face personal.
2. Viza de scurta sedere nu mai este valabila in momentul in care obtineti viza de lunga sedere.
3. Puteti iesi din tara cu viza de lunga sedere aplicata pe pasaport.
4. Viza de lungă şedere permite străinilor intraţi pe teritoriul României să solicite prelungirea dreptului de şedere temporară şi să obţină un permis de şedere.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Iunie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viza de flotant pentru cetateni straini die.cristeas@arcor.de die.cristeas@arcor.de Sint cetatean german de nationalitate romana si doresc viza de flotant in Bucuresti pentru o perioada de un an.Ce documente imi trebuiesc pentru a obtine ... (vezi toată discuția)
Sunt din republica moldova, cum pot să stau în românia mai mult de 90 de zile? Lazlow Lazlow Sunt cetățean al Republicii Moldova. Am intrat în România cu pașaportul. Am fost informat că am drept de ședere pentru 90 zile într-o perioadă de 180 ... (vezi toată discuția)
Cum sa fac sa imi vad copilul? plsss dorin_severin dorin_severin salutare .. am o problema foarte mare ... am o prietena in thailanda si impreuna avem un copil nascut de abia 2 saptamani .. pe certificatul de natere al ... (vezi toată discuția)