Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Viza de lunga sedere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Viza de lunga sedere

Sunt cetatean moldovean, casatorit cu o romanca; Sotia locuieste in Romania. In momentul de fata sunt in Romania. Am intrat cu viza de scurta sedere.
Intrebari:
1) Pot solicita viza de lunga sedere prin imputernicit cu procura?
2) In momentul obtinerii vizei de lunga sedere, viza de scurta sedere se anuleaza sau mai este valabila?
3) Daca am intrat in Romania cu viza de scurta sedere, voi putea iesi cu viza de lunga sedere ( daca aceasta nu are stampila de intrare) ?
studiati aceasta lege, veti gasi aici ceea ce va intereseaza:
[ link extern ]
Viza de scurtă şedere, nu poate fi prelungita.
Viza de lungă şedere se acordă străinilor pe o perioadă de 90 de zile, valabila 6 luni, cu una sau mai multe călătorii.
La depunerea cererii de acordare a vizei romane, solicitantul este, de regula, chemat la interviu. La solicitarea vizei de intrare in Romania strainii trebuie sa se prezinte personal la autoritatile competente sa acorde viza.
Prin urmare :
1. Solicitarea vizei se face personal.
2. Viza de scurta sedere nu mai este valabila in momentul in care obtineti viza de lunga sedere.
3. Puteti iesi din tara cu viza de lunga sedere aplicata pe pasaport.
4. Viza de lungă şedere permite străinilor intraţi pe teritoriul României să solicite prelungirea dreptului de şedere temporară şi să obţină un permis de şedere.

Cornel Vasile, Consilier juridic