Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant

Buna ziua

Care este termenul de depunere al bilantului de la 31.12.2010?
Finele lunii mai 2011.
Situatiile financiare aferente exercitiului financiar 2010 ,se depun in termen de 150 de zile de la incheierea acestuia.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
ANAF a anuntat ca termenul limita de depunere al situatiilor financiare aferente anului 2010, este 2 mai 2011.
Potrivit prevederilor Legii contabilitatii, termenul pentru intocmirea si depunerea la unitatile teritoriale ale MFP a situatiilor financiare anuale de catre societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome si institutele nationale de cercetare-dezvoltare este de 150 de zile de la incheierea exercitiului financiar (30 mai 2011).
Sursa: Finante iasi
Situatii financiare anuale. Se depun de societatile cooperative si alte persoane juridice care, in baza legilor speciale de organizare, functioneaza pe principiile societatilor comerciale, asociatii, fundatii sau alte organizatii de acest fel, partide politice, patronate, organizatii sindicale, culte religioase, precum si altele asemenea infiintate in baza unor legi speciale, pentru exercitiul financiar 2010. Reglementare: OMEF nr. 1.969/2007;

Cred, ca Gabi a vrut sa spuna ca termenul de 02 Mai este pentru depunerea situatiilor financiare aferente anului 2010 de catre persoanele juridice fara scop patrimonial si societatile cooperatiste.
Popa Adrian, Contabil