Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolul la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolul la volan

Am o ruda care duminica seara a avut un accident rutier, in accident nu au fost implicate victime insa soferul a fost depistat la testul cu etilotest cu 0.67% alcool in aerul respirat.
Accidentul a avut loc la ora 4:00 iar probele de sange i-au fost recoltate la ora 6:10 respectiv 7:10 exista vreo sansa ca valoarea alcooluli in sange sa iasa mai mica decat 0.80 astfel incat sa nu se aleaga cu un dosar penal?
Cand este favorabila cererea in vederea recalcularii alcoolemiei cand este in crestere sau cand este in scadere?
Vasile Mihaela, Consilier juridic
Puteti invoca prevederile art.6 lit.d din Ord.nr.376/10.04.2006 al Ministrului Sanatatii in care se stipuleaza ca prelevarea probelor trebuie sa aiba loc"de preferinta la 30 minute de la constatarea contraventiei"

In privinta valorilor alcoolemiei in cazul unei recalculari,se pot pronunta doar specialistii
Multumesc mult. Chiar ma gandeam daca ar cere o recalculare pe ce motiv sa o intemeieze pe diferenta dintre ora producerii accidentului si cea a prelecarii probelor?
Dar nu stiu daca va fi in favoarea lui sa o ceara. Asteptam sa vedem ce zic probele.