Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca si criteriile de evaluare dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca si criteriile de evaluare dupa 1.5.2011

Conform ultimelor modificari aduse la Codul muncii, in momentul in care intocmim un contract individual de munca ar trebui sa introducem in contract, obiectivele de performanta individuala si criteriile de evaluare a realizarii obiectivelor.
Puteti sa-mi spuneti va rog, unde anume (la care punct) pot sa le introduc in contractul individual de munca avand in vedere ca OMMSS 74/2003 este in vigoare si nemodificat? Pentru cei angajati anterior mai 2011 se face act aditional cu criteriile de evaluare?

Acestea se introduc , detaliat, in Regulamentul de ordine interioara si fisa postului, atat pentru angajatii prezenti, cat si pentru cei care mai apar in timp in firma.
apetra a scris:

Conform ultimelor modificari aduse la Codul muncii, in momentul in care intocmim un contract individual de munca ar trebui sa introducem in contract, obiectivele de performanta individuala si criteriile de evaluare a realizarii obiectivelor.
Puteti sa-mi spuneti va rog, unde anume (la care punct) pot sa le introduc in contractul individual de munca avand in vedere ca OMMSS 74/2003 este in vigoare si nemodificat? Pentru cei angajati anterior mai 2011 se face act aditional cu criteriile de evaluare?

1. Pentru noii angajati, criteriile de evaluare trebuie sa fie prevazute si in c.i.m. fie ca un capitol distinct, fie la „Alte clauze„.

2. Pentru cei angajati pana la data de 01.05.2011, criteriile de evaluare sunt cele prevazute in Regulamentul Intern care trebuie adus la cunostinta salariatilor.
Nu este nevoie sa le modificati c.i.m., intrucat legea nu are caracter retroactiv.
freeelis a scris:

apetra a scris:

Conform ultimelor modificari aduse la Codul muncii, in momentul in care intocmim un contract individual de munca ar trebui sa introducem in contract, obiectivele de performanta individuala si criteriile de evaluare a realizarii obiectivelor.
Puteti sa-mi spuneti va rog, unde anume (la care punct) pot sa le introduc in contractul individual de munca avand in vedere ca OMMSS 74/2003 este in vigoare si nemodificat? Pentru cei angajati anterior mai 2011 se face act aditional cu criteriile de evaluare?

1. Pentru noii angajati, criteriile de evaluare trebuie sa fie prevazute si in c.i.m. fie ca un capitol distinct, fie la „Alte clauze„.

2. Pentru cei angajati pana la data de 01.05.2011, criteriile de evaluare sunt cele prevazute in Regulamentul Intern care trebuie adus la cunostinta salariatilor.
Nu este nevoie sa le modificati c.i.m., intrucat legea nu are caracter retroactiv.

Buna ziua,

Legat de aceasta modificare adusa la CIM cu 01.05.2011 am cateva intrebari :

-daca introduc in CIM la litera L (Alte Clauze) lit. d1:ca obiectivele de performanta si criteriile de evaluare sunt prevazute in ROI mai trebuie sa introduc si la litera M (Drepturi si obligatii generale ale partilor ) la drepturile angajatorului :''sa stabileasca obiectivele de performanta individuala precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora'' ???

In legatura cu modificarea adusa la perioada de preaviz in cazul demisiei credeti ca ar trebui facut act aditional la CIM care sunt deja in derulare? In acest caz parerea mea este ca nu ar trebuie deoarece angajatul poate refuza sa semneze acest act si nu scrie nicaieri ca ar trebui sa se modifice si la el acest lucru.
Voi ce parere aveti?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul acordat!

O zi cat mai frumoasa!

@ Istanila
1. Este bine sa introduceti si la drepturile angajatorului ca acesta are dreptul ''sa stabileasca obiectivele de performanta individuala precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora''

2. Nu faceti acte aditionale de modificare a duratei de preaviz in cazul demisiei, intrucat legea prevede numai durata maxima , prin urmare, termenee vechi de 15 zile sau de 30 de zile se incadreaza in durata prevazuta de legiuitor pentru termenul de preaviz acordat in cazul demisiei.