Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Punct de vedere in procedura implementarii si ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Punct de vedere in procedura implementarii si realizarii planului de reorganizare

Pe scurt: a doua sedinta a creditorilor la care ni se solicita de catre admin. judiciar punctul de vedere referitor la planul de reorganizare si mai important daca suntem de acord sa asiguram materiile si materialele necesare realizarii obiectului de activitate cu plata la 30 de zile, cu avans sau fara avans sau orice alta varianta de plata.
Seful meu este de acord cu reorganizarea, dar nu mai este de acord sa livreze nimic acestui debitor, decat cu plata pe loc. Trebuie sa-i trimit raspuns administratorului judiciar si nu stiu daca trebuie sa folosesc fraze protocolare si citate din legi, sau este ok si un raspuns simplu si concis, de bun simt. Mentionez ca in tabelul definitiv al creditorilor, detinem un procent mic de 5.04%, deci nu conteaza votul nostru la aprobarea planului, existand un creditor majoritar care da tonul distractiei. B-)
aurora_oprescu2009, utilizator

ni se solicita de catre admin. judiciar punctul de vedere referitor la planul de reorganizare si mai important daca suntem de acord sa asiguram materiile si materialele necesare realizarii obiectului de activitate cu plata la 30 de zile, cu avans sau fara avans sau orice alta varianta de plata.

Referitor la votarea planului - puteti sa il votati sau nu
Referitor la continuarea relatiilor comerciale in varianta in care se admite planul - avand in vedere ca activitatea debitorului se desfasoara sub supravegherea adm judiciar riscul este 0. Solicitati BO semnat de adm jud
Planul se voteaza pe categorii de creante , deci votul dumneavoastra este important

Art. 100. - (1) La începutul sedintei de vot, administratorul judiciar va informa creditorii prezenti despre
voturile valabile primite în scris.
(2) Fiecare creanta beneficiaza de un drept de vot, pe care titularul acesteia îl exercita în categoria de
creante din care face parte creanta respectiva.
(3) Urmatoarele creante constituie categorii distincte de creante, care voteaza separat:
a) creante garantate;
b) creante salariale;
c) creante bugetare;
d) creante chirografare stabilite conform art. 96 alin. (1);
e) celelalte creante chirografare.
(4) Un plan va fi socotit acceptat de o categorie de creante daca în categoria respectiva planul este acceptat
de o majoritate absoluta din valoarea creantelor din acea categorie.
(5) Creditorii, care direct sau indirect controlează, sunt controlați sau se află sub control comun cu
debitorul, în sensul legislației pieței de capital, pot participa la ședință, dar pot vota cu privire la plan doar în
cazul în care acesta le acordă mai puțin decât ar primi în cazul falimentului.