Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriere antecontract v.c.apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriere antecontract v.c.apartament

buna ziua, va rog un sfat-- ce demers trebuie sa fac pentru a evita prescrierea unui antecontract v-c.(in octombrie se implinesc 3 ani de la data la care un investitor imobiliar mi-a promis ca imi va construi si vinde un ap.) multumesc
nu inteleg situatia de fapt din ceea ce ati scris. contractul nu se prescrie, se implineste termenul stabilit de constructor.sa inteleg ca se contruieste un bloc nou in care dvs ati achitat avans pentru un apartament. trebuie sa actionati constructorul in instanta pentru recuperarea avansului si de asemenea alte daune.
ContSters191851, utilizator
ati inteles bine ..pe scurt...in oct.2007 am incheiat un antecontract v.c. pri care un investitor imobiliar se obliga sa construiasca si sa vanda un ap. am achitat un avans de 25000 de euro, termen predare 01-10-2008.de atunci nu s-a mai intamplat nimic acel investitor nu a construit nimic ba mai mult cu ajutorul notarului a vandut si terenul pe care urma sa se construiasca bl. cu toate ca erau incheiate 26 de antecontracte. cei mai multi promitenti cumparatori l-au actionat in judecata ptr. rezolutiune.antecontract si s-au trezit cu hotarare definitiva,bani cheltuiti si investitorul "sarac lipit pamantului "neavand ce executa... nici nu mai e de gasit nu mai raspunde la tf.....i s-au facut plangeri penale si nici un rezultat.....intrebarea mea este ce demers sa fac (exclus rezolutiune care inseamna alti bani cheltuiti) sa nu sa prescrie acel antecontract pentru ca mai sper ca... intr-o buna zi va construi...
Asa cum vi s-a spus deja, antecontractul nu se prescrie. Era bine sa fi demarat si dvs. deja demersuri pentru recuperarea prejudiciului pe calea instantei la scurt timp dupa termenul de 01.10.2008, cum au aprocedat si ceilalti clienti ai firmei respective. Discutati si cu noul proprietar al terenului, sa vedeti daca are intentia sa continue proiectul imobiliar.....
narcisa_salbatica, utilizator
multumesc mult .. sa inteleg ca antecontractul nu se prescrie niciodata? am luat legatura cu noul proprietar si ne-a explicat ca este criza zi se va apuca de lucru in 2012 .eu nu am altceva de facut decat sa astept ptr. ca daca ma judec cu fostul proprietar( cel cu care am incheiat antecontractul) nu rezolv nimic ptr. ca nu am cum sa-mi recuperez bani -nu am ce executa---frica mea este sa nu ma trezesc ca va construi pete 2...3 ani si nu mai vrea sa imi vanda si atunci sa nu mai pot face nimic..in speranta ca ati inteles ...va multumesc
Cam complicat. Daca asteptati si trec 3 ani de la data la care trebuia predat apartamentul nu veti mai putea cere nici rezolutiunea contractului, deci nu-l veti putea actiona in judecata si apoi exista riscul ca noul proprietar sa fi cumparat cu alte scopuri si asa ramaneti fara bani si fara apartament.
Mult succes!