Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... scoatere de sub urmarire penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

scoatere de sub urmarire penal

buna pentru toti.am fost retiniut 24 de ore pentru constituire de grup infractional organizat impreuna cu alte 20 de persoane,majoritatea au fost trimisi in judecata inca din luna februarie,eu nu pe mine nu m-au mai chemat,avocatul mi-a spus ca dosarul s-a dijuns.Intrebarea mea este dupa cat timp o sa-mi dea scoaterea de sub urmarire penala.intreb acest lucru deoarece nu am fost implicat in nici o infractiune a acestei grupari,am fost ridicat pe baza interceptarilor telefonice,dar nu au nici o proba imptriva mea nici macar o declaratie.astept acest lucru deorece eu m-am ales cu o perchezitie o plimbare cu catuse,un circ televizat si un onorariu consistent platit la avocat.as dori sa cer daune morale si materiale

inocent, utilizator
Daca lipseste un element constitutiv al faptei savarsita de d-voastra, sau dupa ce se prescrie fapta...:(:))
disjungerea nu inseamna obligatoriu SUP, ci doar faptul ca veti fi cercetat separat de ceilalti inculpati ptr alte fapte. pe aceasta cale s-a obtinut o celeritate a solutionarii dosarului - adica au trimis in judecata cei ptr care urmarirea penala era finalizata si au pastrat doar inculpatii ptr care mai exista probe de administrat.

este posibil sa obtineti si SUP sau NUP, depinde. Nu exista un termen ptr solutionarea dosarului.
in final nu am nici o sansa sa le cer daune daca nu exista un termen limita pentru solutionarea dosarului?
inocent, utilizator
nu exista daune ptr cercetari penale indelungate atit timp cit nu exista un termen limita. Insa, in locul dvs m-as preocupa mai mult de obtin o solutie favorabila decit sa obtin daune.

existenta probelor o apreciaza procurorul care decide trimiterea in judecata. daca si instanta va decide ca sunteti nevinovat, atunci analizati problema despagubirilor. Pina atunci preocupati-va de urmarirea penala.

angajati un avocat bun, infractiunea este serioasa si in mod sigur va exista un concurs de infractiuni.
matahachiro a scris:

nu exista daune ptr cercetari penale indelungate atit timp cit nu exista un termen limita. Insa, in locul dvs m-as preocupa mai mult de obtin o solutie favorabila decit sa obtin daune.

existenta probelor o apreciaza procurorul care decide trimiterea in judecata. daca si instanta va decide ca sunteti nevinovat, atunci analizati problema despagubirilor. Pina atunci preocupati-va de urmarirea penala.

angajati un avocat bun, infractiunea este serioasa si in mod sigur va exista un concurs de infractiuni.

nu cred ca mi-ati inteles intrebarea.nu vreau sa le cer daune pt ca lungesc cercetarea penala.vreau daune pentru ca sunt nevinovat si organul de cercetare penala nu poate sa-mi demonstreze vinovatia fapt pt care nu am fost trimis nici in judecata.dar totusi procurorul a luat impotriva mea masura de neparasire a localitatii care nu a mai prelungit-o si a expirat de vreo 3 luni mi-au distrus imagine cu descinderea care au facut-o.cat despre avocat nu vad de ce ar trebui sa-mi angajez unul din moment ce nu am mai fost citat,am dat o singura declaratie in ziua in care mi-au facut descinderea si atat am fost lasat sa plec,fapt care ma aduce la urmatoarea intrebare.in cazul unui mandat de aducere pot sa fiu dus in catuse daca nu am opus nici un fel de rezistenta si am fost deacord sa ma duc.au facut toate lucrurile astea doar ca sa dea bine la camera.in Romania mai exista prezumtia de nevinovatie?