Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchiriere personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchiriere personal

O firma care are obiect de activitate secundar 7830 (serv de furnizare si management al fortei de munca) poate incheia un contract de prestari servicii cu un beneficiar, iar obiectul contractului sa fie inchirierea de personal de specialitate (in domeniul principal de activ a prestatorului)?
Multumesc.
Nu am auzit pana acuma inchiriere de persoane (personal specializat). Daca doriti se poate face un contract de "DETASARE A PERSOANELOR RESPECTIVE" a specialistilor respectivi pentru o perioada convenita prin conventia respectiva. dar nicidecum inchiriere de persoane. "Inchirierea" se refera la bunuri mobile sau imobile.:D
Manole Dumitru, utilizator
Daca firma este autorizata ca si agent de munca temporara, atunci da.
Daca nu, gasiti procedura de autorizare aici: [ link extern ]
De asemenea, Registrul naţional de evidenţă a agenţilor de muncă temporară autorizaţi este actualizat in permanenta si poate fi consultat pe site-ul Ministerului Muncii ([ link extern ] )

Vedeti si modificarile aduse Legii 53/2003 pe aceasta tema (art. 87 - 100) care vor intra in vigoare incepand cu data de 30 aprilie 2011
crimson, utilizator
Cititi prevederile codului muncii (legea 53/2003), capitolul "Munca prin agent de munca temporar".
Prin leasing-ul de personal, o companie poate prelua un angajat pe o durata determinata.
Leasingul de personal, numit oficial munca temporara, este activitatea prin care o companie de resurse umane pune la dipozitia unei firme din alt domeniu personalul calificat de care aceasta din urma are nevoie pentru o anumita perioada, de maxim 18 luni, plus inca doua prelungiri de termen. Personalul care functioneaza pe acest principiu nu este angajat direct al companiei pentru care presteaza servicii, ci al companiei de resurse umane.