Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendarea platii indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendarea platii indemnizatiei de somaj

Pot suspenda somajul daca inchei un CIM partial de 4 ore pentru o perioada de sase luni?
Puteti solicita acest lucru in temeiul art. 45 din Legea nr. 76/2002
Multumesc pentru raspuns!
Daca dupa cele sase luni mai este nevoie pot sa imi prelungesc contractul ?
Dupa cum scrie in art 45 la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni as presupune ca nu mai mult de inca 6 luni pentru a beneficia de suspendarea platii indemnizatiei de somaj?
1. Perioada de somaj se suspenda daca incheiati un CIM pe perioada de cel mult 12 luni (adica un CIM pe perioada determinata).
2. Daca CIM este pe 6 luni il puteti prelungi dar sa nu depaseasca 12 luni.
3. Daca cu prelungire se depaseste temneul de 12 luni atunci se aplica prevederile art.44 din Legea 76/2002 (incetarea indemnizatiei de somaj).
CIM pe perioada determinata de 6 luni se apropie de final iar raspunsul primit anterior a fost ca mai pot prelungi CIM ul cu inca 6 luni pentru a nu pierde indemnizatia de somaj care este suspendata!
Intrebarea mea este daca au intervenit modificari in lege si daca pot prelungi CIM ul pe o perioada mai mare?
Multumesc pentru raspuns!
1. Raspunsul la intrebarea dvs. este acelasi dar fiti foarte atent sa nu depasiti cele 12 luni.
2. Ar fi bine sa prelungiti CIM cu 5 luni si 3 saptamani pentru a nu avea surprize neplacute.