Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Care e forma sub care poate angaja o primarie un ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Care e forma sub care poate angaja o primarie un avocat?

As dori sa stiu cum poate angaja o primarie un avocat care sa primeasca retributie lunar.Prin contract de asistenta juridica?Contractele de asistenta juridica sunt redactate,de obicei,sumar,si nu precizeaza pana cand sunt valabile.
Poate cere acest avocat pe langa asa-zisul "salariu" si un alt onorariu pentru activitatea prestata?
Va multumesc!
avocati nu pot fi salarizati.primaria poate incheia un contract de asistenta juridica cu un cabinet de avocatura sau o societate profesionala.avocatii au dreptul la onorariu, nu pot primi un salariu de la clienti.
Tot depinde de ceea ce este prevazut in contractul respectiv de asistenta juridica. De ce nu ar putea sa obtin si onorarii de succes, de exemplu. Problema este ca fiind o institutia publica si depasind de 15 mii de euro contractul ar trebuie o licitatie reglamentata in OUG 34/2006, si atunci depinde de oferta publica respectiva.
=D>Multumesc pt.raspunsuri!