Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Contract pentru serviciul de asistenta juridica - ce ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Contract pentru serviciul de asistenta juridica - ce inseamna ?

- ce trebuie sa faca un avocat
cu care ai un contract
ce are ca obiect
serviciul de asistenta juridica de specialitate ?

un avocat cu care ati incheit un contract de asistenta juridica trebuie sa va apere interesele in cauza in care a fost angajat. asistarea si reprezentarea clientului include toate actele, mijloacele si operatiunile permise de lege si necesare ocrotirii si apararii intereselor clientului.
va multumesc pentru raspuns.
O zi frumoasa in continuare.
Depinde de mai multe lucruri.
Depinde de felul in care va intelegeti cu avocatul.

Nu este obligatioriu ca un avocat sa va reprezinte tot procesul.

Exista si servicii de consultatie juridica, redactare actiune sau alte aparari, exceptii de tot felul si acordarea de asistenta juridica in functie de intelegerea cu avocatul.
Se poate plati un onorariu pentru proces si onorariu pentru fiecare termen de judecata, tot la fel cum se poate achita un onorariu pentru tot procesul sau pentru un numar de termene de judecata.

Deci, in functie de banii care ii aveti si de avocatul cu care disctutati va puteti intelege in mai multe feluri fara a fi insa neaparat reprezentata tot procesul prin incheierea unui contract de asistenta juridica (cu precizarile mai sus mentionate).
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dupa lamuririle pe care mi le-ati dat
cred ca cel mai bine este incheierea unui contract
si plata onorariului pe fiecare faza procesuala.
Se va folosi procedura de oferte de pret.

- avocatul va emite Facturi pe fiecare termen ?
Se emite chitanta pentru fiecare plata si apoi o introduceti in contabilitate.