avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Contract pentru serviciul de asistenta juridica - ce ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Contract pentru serviciul de asistenta juridica - ce inseamna ?

- ce trebuie sa faca un avocat
cu care ai un contract
ce are ca obiect
serviciul de asistenta juridica de specialitate ?

Cel mai recent răspuns: muraruelena , utilizator 22:07, 22 Iunie 2014
un avocat cu care ati incheit un contract de asistenta juridica trebuie sa va apere interesele in cauza in care a fost angajat. asistarea si reprezentarea clientului include toate actele, mijloacele si operatiunile permise de lege si necesare ocrotirii si apararii intereselor clientului.
va multumesc pentru raspuns.
O zi frumoasa in continuare.
Depinde de mai multe lucruri.
Depinde de felul in care va intelegeti cu avocatul.

Nu este obligatioriu ca un avocat sa va reprezinte tot procesul.

Exista si servicii de consultatie juridica, redactare actiune sau alte aparari, exceptii de tot felul si acordarea de asistenta juridica in functie de intelegerea cu avocatul.
Se poate plati un onorariu pentru proces si onorariu pentru fiecare termen de judecata, tot la fel cum se poate achita un onorariu pentru tot procesul sau pentru un numar de termene de judecata.

Deci, in functie de banii care ii aveti si de avocatul cu care disctutati va puteti intelege in mai multe feluri fara a fi insa neaparat reprezentata tot procesul prin incheierea unui contract de asistenta juridica (cu precizarile mai sus mentionate).
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iunie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dupa lamuririle pe care mi le-ati dat
cred ca cel mai bine este incheierea unui contract
si plata onorariului pe fiecare faza procesuala.
Se va folosi procedura de oferte de pret.

- avocatul va emite Facturi pe fiecare termen ?
Se emite chitanta pentru fiecare plata si apoi o introduceti in contabilitate.

Alte discuții în legătură

Avocatul trebuie sa emita chitanta in urma "angajamentului" platit de client? Daniela D E Daniela D E Angajamentul se plateste la inceputul procesului si va fi valabil pentru toata perioada procesului? Se emite chitanta pentru plata angajamentului? Cat este ... (vezi toată discuția)
Onorariu ContSters407458 ContSters407458 Cate costuri include onorariul unui avocat intr-un proces pana la finalizare, onorariul nu este inclus intr-o suma fixa de la inceput pana la finalizare ? se ... (vezi toată discuția)
Reclamatie contra unui avocat ContSters172664 ContSters172664 [b]Pe data de 28 Septembrie2010,am vorbit cu un avocat cu privire la un caz de succesiune si mi-a spus sa vin pe 30 Septembrie 2010,la biroul sau si am ... (vezi toată discuția)