Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare din tara cu copilul aflat in custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare din tara cu copilul aflat in custodie

O mama care a obtinut custodia copilului in urma unui divort, poate plaeca in strainatate intr-o tara membra a Uniunii Europene impreuna cu acesta, fara acordul tatalui?
mr_bachus a scris:

O mama care a obtinut custodia copilului in urma unui divort, poate plaeca in strainatate intr-o tara membra a Uniunii Europene impreuna cu acesta, fara acordul tatalui?

Da, pe baza deciziei de incredintare a minorului ramasa definitiva si irevocabila i se permite iesirea din tara cu minorul. Alte detalii www.PolitiadeFrontiera.ro
Trebuie sa veti la dvs. hotararea judecatoreasca prin care copilul a fost incredintat spre crestere si educare catre dvs. (si nu in custodie ca nu e un televizor), care trebuie sa fie investita cu formula executorie. Nu aveti nevoie de acordul celulilalt parinte.
Vedeti art. 30 din Legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, asa cum a fost modificat de Ordonanta de urgenta 96/2006 :
Art. 30 (1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:
c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;